Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Zika virüsünden korunmanın yolları nelerdir?

195
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Zika virüsünden korunmanın yolları nelerdir?

Zika virüsünün bir aşısı, bir tedavisi henüz yoktur. Özellikle aşı konusunda ciddi çalışmalar olmasına rağmen bugüne kadar henüz sağlanabilmiş değildir. Dolayısıyla tedavisi ve aşısı olmayan bir durumda kendimizi sivrisineklerden korumak durumundayız. 

Özellikle salgın bölgesine gidilmesi durumunda, Güney Amerika ülkelerine, Küba'ya seyahat edilmesi durumunda mutlaka açık yüzeylere sivrisinek kovucular sürülmeli ve sivrisineklerin tutulması bu şekilde engellenmelidir. Diğer yandan özellikle vücudun belli bölgelerini kapatacak şekilde, örneğin kısa yollu yerine uzun kollu giyinmek tavsiye edilir ve bu süreçte gebe kadınların eğer çok gerekli değilse bölgeye gitmeleri önerilmez.

Bilindiği gibi 2016 Olimpiyat Oyunları Brezilya'da planlandığı için bu salgın nedeniyle Olimpiyatların başka bir bölgede oynaması bile gündeme gelmiştir. Bu ölçüde ve ciddi büyüklükte bir salgından söz etmekteyiz. Ancak ülkemiz için seyahat etmek ötesinde ciddi bir risk bulunmamaktadır. Yine de vatandaşlarımızın özellikle salgın bölgesine giderek temel korunma noktalarına dikkat etmelerini mutlaka öneriyoruz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat