Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Zika virüsü nasıl bulaşır?

393
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Zika virüsü nasıl bulaşır?

Zika virüsü sivrisinek aracılığı ile bulaşır ama sivrisineklerden de Aedes aegypti adı verilen, sadece belirli bir tür sivrisinek bu hastalığı bulaştırabilmektedir. Örneğin ülkemizde çok yaygın olarak görülen sivrisinekler geçirmezken, sadece belli bölgelerde bu sivrisineklerin bulunduğunu bilmekteyiz. 

Zika virüsü Latin Amerika ve Afrika ülkelerinde yaygın olarak bulunan Aedes Aegypti türü sivrisinekler aracılığı ile bulaşır. Buraya seyahat eden kimselere sivrisinek ile temas sonucu bulaşması söz konusudur. Diğer yandan cinsel yoldan bulaşabileceğine dair, yani hasta olan bir kişi ile cinsel birliktelik sonucunda partnere de bulaştığı belirtilmektedir. 

Esas tehlike, salgın hastalığın olduğu yerlere seyahat edenlerde enfeksiyonun görülmesidir. 

Salgın bölgeleri olarak Küba da dahil olmak üzere Güney Amerika bölgeleri başta gelir. O bölgelere seyahat edecek kimselerin özel olarak kendilerine dikkat etmesi gerekir. Çünkü Zika virüsünün bir aşısı, bir tedavisi henüz yoktur. Özellikle aşı konusunda ciddi çalışmalar olmasına rağmen bugüne kadar henüz sağlanabilmiş değildir. Dolayısıyla tedavisi ve aşısı olmayan bir durumda kendimizi sivrisineklerden korumak durumundayız. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat