Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yumurtalık yaşlanması önlenebilir mi?

1,399
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yumurtalık yaşlanması önlenebilir mi?

Yumurtalık yaşlanması durumunu önleyebilmenin hiçbir yolu yok. Yumurtalık yaşlanması asla geri döndürülebilir bir süreç değil.


Bir kadının kaç yaşında menopoza gireceği, doğurganlık kabiliyetinin kaç yaşına kadar süreceği, yumurtalarının ne zaman azalmaya başlayacağı daha anne karnında belirlenmiştir. Bir kız çocuğu doğduğunda önünde ortalama ne kadar bir üreme potansiyeli, üreme yılı olduğu bellidir. Bu net olarak belirlenemez. Ancak üreme potansiyeli ve kaç yaşına kadar üremenin devam edebileceği hakkında olasılıksal olarak bilgi verilebilir. Dolayısıyla yıllık jinekolojik muayenelerde yumurtalık yaşlanmasının saptanması en azından zaman yönetimi açısından çok faydalı olabilir. 

Yumurtalık yaşlanması tam olarak anlaşılabilmiş değildir. Yumurtalık yaşlanmasının genç bir kadında görülmesinin altında yatan faktörler de net olarak bilinemiyor. Ama yumurtalık yaşlanmasının erken veya geç görülmesinin sebebi olabilecek bir kaç neden vardır. Bunlardan biri sigara kullanımıdır. Sigara içmenin çok ciddi şekilde yumurtalara toksik etki yaptığını biliyoruz.

Yumurtalık yaşlanması üzerinde etkisi olan diğer bir konu genetik faktörlerdir. Aslında ne zaman menopoza gireceğimizi, kaç yaşına kadar hamile kalabileceğimizi annemize sorabiliriz. Kişinin kaç yaşına kadar gebe kalma ihtimali bulunduğu, menopoza ne zaman girileceği anneyle benzerlik gösterir. Bir kadının annesinin doğurganlık ve menopoz yaşı hemen hemen o kadında da aynı şekilde seyredecektir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat