Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yumurtalık yaşlanması neden olur?

2,828
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yumurtalık yaşlanması neden olur?

Yumurtalık yaşlanması doğal bir süreçtir. Yumurtalık yaşlanmasında en belirleyici faktör yaştır. Doğa kadına biraz acımasız davranır ve yaşlanmayla birlikte gebelik ihtimali azalır. İnsanda hayatta kalım süresi yıllarla birlikte arttı. Ancak menopoz yaşı değişmedi. 

Evrimsel açıdan da bakıldığında da menopoz ortalama hep 50 yaş civarında seyretti.  Yüzyıl, iki yüzyıl öncesinde ortalama yaşam süresi 50- 55 yaş civarında olduğu için kadınlarda menopoz sonrası döneme çok fazla rastlanmıyordu. Ama günümüzde yaşam süresi arttığı için kadınlar ömürlerinin büyük bir kısmını menopoz sonrası dönemde geçiriyor. Kadınlarda menopoz yaşının sabit kalması doğurganlık yaşının da sabit kalmasına neden oluyor. 

Kadın hamile kalma potansiyelini 35  40 yaşlarında yavaş yavaş kaybetmeye başlar. Bu durum 40 yaş sonrasında yumurta sayısında artan azalmayla da birlikte yükselişe geçer. Dolayısıyla yumurtalık yaşlanması doğal ve kendiliğinden olan bir süreçtir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat