Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yetişkinlerde ateş hangi noktaya geldiğinde doktora gidilmeli?

98,359
kez izlendi
Puan: 4.84 / 5
Detaylı Açıklama

Yetişkinlerde ateş hangi noktaya geldiğinde doktora gidilmeli?

Yetişkinler genelde kendilerini çok önemsemezler. Çocuklarda ateş hafif yükseldiğinde, 37,5 - 38'e vardığında doktora başvurmaları görebiliriz. Ama yetişkinler 39-40 derecelerde bile doktora başvurmayıp kendi kendine ateşlerini düşürmeye çalışabilirler.

Eğer ateşin yanında bulantı, kusma, baygınlık hissi varsa ve ateş 38,5'in üzerinde 39'a yaklaşıyorsa ve kendi aldığı önlemlere rağmen ateş düşmüyorsa muhakkak doktora başvurmalıdır. 

Yüksek ateş nedeniyle doktora başvurulmadığı bazı durumlarda kalıcı beyin hasarları ortaya çıkabilir. Konvizyonlar olabilir, ateş çok yükselip ölüme bile neden olabilir. Bu nedenle ateşi çok küçümsememek gerekir. Burada doğru önlemler alınmalı, buna rağmen ateş düşmüyorsa muhakkak bir iç hastalıkları uzmanı veya enfeksiyon hastalıkları uzmanına başvurulmalıdır. 

Özellikle enfeksiyona bağlı ateşlerde, bir de nedeni bilinmeyen ateş denilen değişik bir grup ateş vardır. Bu hastalarda değişik aralıklarla ateş sürekli yükselir. Sonra geçer, normal bir dönem olur. Eğer bu şekilde ateş yüksekliği periyotlar halinde yükseliyorsa doktora başvurulduğunda herhangi bir enfeksiyona bağlı ya da bağ dokusu kaynağına bağlı bir hastalık bulunamıyorsa bu noktada kişinin hastaneye yatırılması doğru olur. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat