Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yeni doğan sarılığı nedir?

91,545
kez izlendi
Puan: 4.65 / 5
Detaylı Açıklama

Yeni doğan sarılığı nedir?

Bebeklerin anne karnındayken akciğerleri devre dışıdır. Bebek, gerekli havayı göbek kordunundan alarak vücuttaki organlara taşır. Taşımayı sağlamak için eritrosit denilen kırmızı kan hücrelerinin içinde oksijen taşıyan özel bir yapı vardır.


Bebek anne karnından çıktıktan sonra akciğerler devreye girer ve oksijen taşıyan hemoglobinin değişmesi gerekir. Bu değişim için kırmızı kan hücrelerinin hemen hemen hepsi yıkılır. Bu yıkılma sonucu ortaya yeni doğan sarılığına sebep olan bilirubin maddesi çıkar.

Bilirubin, vücuttan idrar yoluyla atılır. Vücut bir yandan aynı oranda hemoglobinler üreterek kan dengesini sağlar. Bebek bu dönemde iyi beslenemiyorsa ve buna bağlı olarak idrar miktarı az ise bilirubin vücuttan atılamayacağından yeni doğan sarılığı ortaya çıkabilir.

Kan hücrelerinin yıkımı, kan uyuşmazlığı gibi birtakım kan hastalıklarına bağlı ise çok hızlı gerçekleşir. Böyle durumlarda idrar atılımı yetersiz kalacaktır ve yine yeni doğan sarılığı ortaya çıkacaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat