Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yeni doğan bebeğin beşiği nasıl olmalı?

185,428
kez izlendi
Puan: 4.72 / 5
Detaylı Açıklama

Yeni doğan bebeğin beşiği nasıl olmalı?

Bebeğinizin yatağının şiltesi orta sertlikte olmalı. Kesinlikle pamuk, yün gibi malzeme kullanılmamalı. Bebekler için satılan özel yataklar var. Bu yataklar orta sertlikte ve ortopedik diye geçiyor. Bu tür yataklar kullanılmalı.

Yatak çok kalın olmamalı. Kalınlık 16-18 cm civarında olmalı. Bebekler ilk 3 ay yatakta dönemedikleri için kesinlikle yastık kullanılmamalı. Sadece destek yastıkları konulabilir.

Bebeğinizi siz çevirmelisiniz

Bebeğin pozisyonunu sık sık değiştiriyoruz ve yastıklar kullanarak destekliyoruz. Ama bunlar başaltı yastıkları değil, sırt ve karın arasında bant olan özel yastıklardır. Bunlar bebeğin kendini güvende hissetmesine ve uzun, rahat uyumasına yardımcı olur. En önemlisi; 3 aya kadar bebeği sürekli biz çeviriyoruz.

Bebeğin çarşafı gergin olmalı, çünkü küçük bir kıvrım dahi bebeğin canının yanmasına sebep oluyor. Gergin yastık ve çarşaf kullanıyoruz. Çarşafla şilte arasına mutlaka alez koymalısınız. Çünkü bebeğin çişi, kakası veya kusmuğu sızabilir. Çarşafın altındaki şilteyi ıslatır ve kötü kokmasına sebep olur.

Sakın yorgan kullanmayın

Bebeğin yatağında yorgan kullanmıyoruz. Ağır yorganlar, kalın örtüler, bebeklerin yakalama refleksi olduğu için başını çekebilir, başını kapattığında indirmeyi bilemeyeceği için de bir süre sonra oksijen bitecektir ve kalın örtünün altında karbondioksit solumaya başlayacaktır.

Soluduğu havayı soluyarak bebeğin ölümüne dahi sebep olabiliriz. Onun için ilk 3 ay boyunca delikli battaniyeler kullanıyoruz. Ama kendisi dönmeye başladığında üzerindeki örtüyü sürekli atacaktır, o zaman da kolunu, bacağını kapatan tulumlar giydirilebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat