Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yaz ishalinden korunmak için neler yapmalıyız?

387
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yaz ishalinden korunmak için neler yapmalıyız?

Tüm enfeksiyon hastalıklarında aslında hedefimiz enfeksiyon oluştuktan sonra onu hızla tedavi etmek değil, enfeksiyonları oluşmadan engellemektir. İshaller için de bu geçerlidir. Çünkü yaz ishallerinden korunmak çoğunlukla mümkündür. Eğer nasıl oluştuğunu bilirsek, önlemleri bilir ve uygularsak, yaz ishallerinden de korunulabilir. Bu, özellikle küçük çocuklarda, 65 yaşından büyük olanlarda ve altta yatan başka hastalığı olanlar için çok daha önemlidir. 

Yaz ishalinden korunma yöntemleri
- Elleri bol su ile mümkünse sıvı sabun ile sık sık yıkanması (Yiyeceklerin bazıları, ekmek gibi besinler vücuda el ile alınır. Ellerimizi vektör olarak, bir köprü olarak kullanırız. Bu nedenle ellerin sık yıkanması gerekir. Bu nedenle tuvalete girmeden ve çıktıktan sonra, yemekten önce ve sonra eller mutlaka yıkanmalıdır.)
- Yiyecek ve içeceklerin iyi korunması, besinlerin oda sıcaklığında bırakılmaması (Özellikle yaz aylarında, hava sıcaklığı yüksek olduğundan açıkta bırakılan besinlerin üzerindeki az zayıda mikroorganizma hızlı bir şekilde çoğalır ve besindeki bakteri ve toksinler vücudun tolere edemeyeceği fazlalığa erişir)
- Özellikle et, süt, peynir, süt ürünleri ve içeriğinde protein bulunan hiçbir yiyecek oda sıcaklığında bekletilmemeli, ısıtıldıktan veya dışarı çıkarıldıktan hemen sonra tüketilmelidir. 
- Yiyeceklerin bir kere ısıtılması, ikinci kez ısıtılmadan atılması gerekir. 
- Özellikle kümes hayvanları olan tavuk ve hindi ile kümes hayvanı ürünlerinden olan yumurta gibi besinler, et ürünleri dış ortamda mikroorganizmaya üretmeye daha uygun besinlerdir. Bu nedenle bu besinler için ayrıca hassasiyet göstermek gerekir.
- Kapalı olarak muhafaza edilen besinlerin tüketilmesi
- Açıkta kalan su, meyve suyu, ayran gibi içecekler tüketilmemeli, içecekler açıldıktan sonra buzdolabına çok kısa bir sürede kaldırılmalıdır

Bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal şikayeti kişide 24 saatten uzun sürmüşse, mutlaka hastaneye başvurulmalıdır. Evde, ishal olan bir kişi varsa, onun kullandığı tuvalet çok iyi dezenfekte edilmeli, mümkünse aynı tuvalet kullanılmamalı, kullanmak zorunda kalıyorsak, klozet, kapı kolu, musluk gibi alanların iyi dezenfekte edilmesi gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat