Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yaz ishali olanlar nasıl beslenmeli?

1,190
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yaz ishali olanlar nasıl beslenmeli?

Yaz ishallerinin tedavisi, ne kadar şiddetli olursa olsun, şiddetli karın ağrısı, yüksek ateş de görülse, hemen bir antibiyotik kullanımı ile gerçekleşmez. Çünkü çoğu ishal, mikrobik bile olsa antibiyotik gerektirmez. İshallerin çoğu da genellikle viraldir ve antibiyotiklerden zaten etkilenmez. 

Çoğu bakteriyel ishaller antibiyotik kullanmaya gerek kalmadan iyileşebilir. Ancak yaz ishallerinde önemli olan kişinin diyete uygun beslenmesi, kaybedilen sıvının ve elektrolitlerin mutlaka yerine konması, vücudun susuz bırakılmamasıdır. Ağızdan beslenmeyen ve sıvı alamayan kişilerin, ağızdan alabilecek duruma gelinceye kadar, kaybettiği su ve elektrolitler damar yolundan, serum ile yerine konmalı, kişinin elektrolit dengesi mutlaka korunmalıdır. 

24 saatten uzun süren, çok su kaybedilen ishallerde bu çok daha önemlidir. Kişi mutlaka su içmeli; ayran, yoğurt, haşlanmış sebze ve az yağlı bir şekilde beslenmelidir. 

Normalde bağırsaklara su gelmesini engelleyen kepekli ve tam tahıllı ekmekler önerilirken, ishal durumlarında kolay sindirilen beyaz ekmek tüketilmelidir. Ancak ishal düzelir düzelmez eski beslenme düzenine geçmek gerekir. Diyete geçme zamanı ise normal dışkılama olduktan sonra gerçekleştirilmelidir. Ancak çoğu hastanın sorduğu gibi, ishalin bittiği gün hemen kavurmalar, yağlı yemekler, kızartmalar yenmemeli, geçiş dönemi düşünülerek bu tür besleniliyorsa, yavaş bir geçiş dönemi olmalıdır. En önemlisi ise hem ishal hem de ishal döneminden sonra bol su almaya dikkat edilmesidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat