Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yaz ishali nedir?

488
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yaz ishali nedir?

İshal, dışkılamanın kıvamının, sıklığının ve miktarının artmasıdır. Genellikle karın ağrısı, bulantı ve huzursuzluk hissi ile birlikte olur ancak ishal her zaman mikrobik demek değildir. Mikrobik olmayan ishaller de vardır. Sıkıntı ile fiziksel veya psikolojik olarak, iklim değişikliği, yer değişikliği, sınav gibi dönemlerde de ishal görülebilir.

İshal nedenleri
- Bakteriler, mikroplar
- Mide bağırsak sorunları
- İklim değişikliği
- Sınav dönemi gibi stresli dönemler
- Psikolojik nedenler

Mikrobik nedenlerle olan ishalleri çoğunlukla yaz döneminde görürüz. Çünkü yazın insanlar daha çok dış ortamda bulunur. Hava sıcaklığı daha fazladır ve bakteri oluşumuna daha müsait bir ortam vardır. Yiyecekler de kişilerle beraber taşındığı için, yiyecekler dış ortamda, 35 derecenin üzerinde beklediği zaman, besinlerin içerisinde az miktarda olan mikroorganizmalar hızla çoğalmaya başlar. Hem mikrop miktarı, hem de ürettikleri toksinler nedeniyle toksin artışı gerçekleşir. Bunların vücuda alınması, yani dışarıda beklemiş yiyeceklerin vücuda girmesi ile birlikte bağırsaklarda enfeksiyon sonucu ishal ortaya çıkar. 

Besinler 30-35 derecenin üzerine beklediğinde, besinlerin içerisinde az miktarda olan mikroorganizmalar ve toksinler hızla çoğalır; bu durum bağırsaklarda enfeksiyona ve ishale neden olur.

Bu durum ağırlıkla yazın ortaya çıktığında, bizler büyük bir grup ishale yaz ishali deriz. 

İshallerin kışın görülen türleri de olmasına karşın, yazın daha fazla ishal görülür. 

İshal, çoğunlukla 3 yaşın altındaki çocuklarda ve 60 yaşın üzerindeki kişilerde görülür. Çünkü bu yaş grupları mikroorganizmalara ve toksinlere karşı daha duyarlıdır. Bu kişiler yiyecek ve içecek yolu ile bakterileri vücutlarına aldığında belirtiler daha kısa sürede ortaya çıkar, ishal rahatsızlığı daha uzun sürer ve kişilerin genel durumunu daha fazla bozar.  Bu nedenle yaz ishalleri çocuklarda ve yaşlılarda daha dikkatle takip edilmesi gereken ishallerdir. Tedavisi hızlıca yapılmalıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat