Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yaz ishali neden olur?

941
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yaz ishali neden olur?

Yazın insanlar sıcak ortamlarda, dışarıda daha çok bulundukları için, ortam sıcaklığı daha fazla olduğu için, yiyeceklerin sıcak ortamlarda daha uzun süre beklemesi ile, üzerinde mikroorganizmalar çoğalır, toksin üretilir. Bu yiyeceklerin ve içeceklerin tüketilmesi ile bağırsaklarda kısa sürede enfeksiyon oluşur. Bunun sonucunda da karın ağrısı, bulantı, kusma, yiyeceklerin tamamen dışarı çıkarılması; eğer besinler mideden bağırsağa geçiş yaptıysa da şiddetli karın ağrıları ile ishal ortaya çıkar.

Aslında hiçbir yiyecek tamamen steril, yani mikropsuz değildir. Yani her yiyeceğin içinde az miktarda havadan bulaşmış ya da kaynağından gelmiş mikroorganizmalar bulunabilir. Ancak belli bir sıcaklığın, 20 derecenin üzerine çıkıldığında besinlerin üzerindeki mikroorganizmalar daha büyük bir hızla, dakikalar içinde çoğalırlar. Bu miktar özellikle çocuklar ve yaşlılar için çok fazladır. Bu besinlerin alınması sonucu, bakteriler saatler içerisinde mide ve bağırsak sistemine yerleşir, kişide enfeksiyon belirtileri görülmeye başlanır. Bunların sonucunda da en çok ishal olarak karşımıza çıkan rahatsızlıklar ortaya çıkar. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat