Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yangın algılama ve söndürme sistemleri nelerdir?

1,521
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yangın algılama ve söndürme sistemleri nelerdir?

Yangın ihbar sistemleri, yangın riski bulunan taşınmazlar üzerinde yer alan detektörler ile algılama yapılıp bilgilendirme sağlayan ürün ve hizmetler bütünüdür. Uygulama alanları fabrikalardan ofislere depolardan, sanayi tesislerine; hatta son zamanlarda artık evlere kadar, ihtiyaç olan her mekanda can ve mal güvenliğini yangına karşı erken uyarı sağlayarak koruyan sistemlerdir. 

Çeşitli detektörlerden oluşan sistemler aynı zamanda başka birkaç sisteme entegre olarak çalışabilir. Alarm anında havalandırmayı açabilir, asansörü istenen yere getirip tekrar çalışmamasını sağlayabilir, yangın söndürme sistemlerini devreye sokabilir. Yangın ihbar sistemleri pek çok önlemin otomatik olarak alınmasına olanak tanır.

Yangın alarm sistemleri son yıllarda giderek yaygınlaşmaktadır. Özellikle Avrupa uyum yasaları ve Türkiye Yangından Korunma Yönetmeliğinin yayınlanması ile, hem kamu hem de özel sektörde yangın Alarm sistemlerinin uygulama alanları genişlemektedir. 

Yangın alarm sistemleri temelde iki kategoride üretilmekte ve uygulanır. Bunlar konvansiyonel Sistemler ve adresli yangın ihbar sistemleridir. 

Konvansiyonel yangın ihbar sistemleri daha çok küçük ölçekli veya noktasal adresleme ihtiyacının az olduğu açık alan uygulamalarında tercih edilir. Tercih sebebi ekonomik oluşudur. Adresli yangın ihbar sistemleri ise bölünmüş alanların fazla olduğu yapılar ile orta ve büyük ölçekli projelerde tercih edilmektedir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat