Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yanakta uçuk nedir?

25,904
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yanakta uçuk nedir?

Yanakta meydana gelen uçuk enfeksiyonları önce yanakta kızarıklık, yanma, batma nadiren şiddetli ağrı ile kendini gösterir. Kırmızı bir zeminde gelişir. Üzerinde su toplamış küçük kabarcıklar vardır. Yaralar oluşur. Yanakta 2 tip uçuk vardır. 


Bunlar birincil ve ikincil enfeksiyon olarak bilinir. Uçuk virüsü yanak bölgesindeki herhangi bir zedelenme, sıyrık, yara olduğu zaman, özellikle çocuklarda birincil enfeksiyon şeklinde gelişir. Uçuk aile bireylerinden çocuklara bulaşabilir. Olan kişide bulaştırması için illa açık yara olması gerekmez. Yara olmadan da öpme ile de bebeğe bulaşabilir. 

Bebeğe bulaşan uçuk virüsünün büyük kısmı yara yapmadan iyileşir. Bu durumda hemen yara yapmadan iyileşir. Bağışıklık sisteminin düştüğü zamanlarda ise sık çıkar ve sorun yaratabilir. Yanakta darbe veya travma söz konusu olursa bu zaman da uçuk yanağa gelerek tekrar yara yapabilir. Bu da ikincil yanak enfeksiyonudur. Yerleşen uçuk virüsü zaman içinde bağışıklık sistemini zayıflatan bir durum ortaya çıkarsa bu virüs söz konusu bölgeye gelerek enfeksiyonun yarasını ortaya çıkarabilir. Önce bölgede kaşıntı, yanma, batma meydana gelir. Kızarıklık, yanma, yara ve su toplaması görülür.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat