Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Uyumsuz çocuğa nasıl davranılmalı?

3,428
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Uyumsuz çocuğa nasıl davranılmalı?

Bir çocuk uyumsuzsa, ilk önce bu uyumsuzluğun altında yatan nedene bakmak gerekir. Uyumsuzluk sorunun kendisi değil, genelde bir sonuçtur. 

Çocukta kaygı olabilir, aşırı dürtüsel olabilir, çocuğun dikkat eksikliği hiperaktivite sorunu olabilir, çocuğun yaşadığı bir travma söz konusu olabilir. Çocukta aşırı bencillik, sınır tanımamazlık kadar aşırı özgüven eksliği de uyumsuzluğa neden olabilir. Sorun tespit edikten sonra, çocuğun uyumsuzluğu aşırı kaygı probleminden kaynaklanıyorsa bir uzmandan yardım almak gerekir. Çocukta sınır eğitimi sorunu varsa, çocuğa doğru sınırlar koymak gerekir. Bencilik varsa, çocuk aşırı bencil yetiştirilmişse çocuğa paylaşım duygusunun verilmesi gerekir. Çocuk çok dürtüsel ise, ne yaptığının çok farkında değil ve davranışlarını kontrol edemiyorsa, bu durumda bir psikiyatriste gidip destek almak gerekir. 

Çocuk aile içinde bir travma yaşadıysa, bir boşanma, vefat, taşınma veya yaşanan bir doğal afet sonucunda çocuk uyumsuz davranışlar sergiliyorsa, çocuğa 1 ay süre ile imkan tanımak gerekir. 

Çocukta uyumsuzluğun nedenine göre davranış geliştirmek, çalışmalar yapmak gerekir. Bazen bu çalışmaları aile evde kendisi yapabilir. Sınır sorunu olan bir çocuğa yeterli sınır eğitimi verebilir, çeşitli sınırlar koyabilir; aşırı bencillik sorunu varsa, yardımseverlik ile bu sorunu aşmasına destek olunabilir.  Ancak çocukta dürtüsellik veya kaygı gibi sorunlar varsa, bu durumda bir uzmana danışmak gerekir. 

Çocuktaki uyumsuzluk özgüven eksikliğinen kaynaklanıyorsa çocuğun özgüvenini artırıcı, benliğini geliştirici çalışmalar yapmak gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat