Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Uykusuzluk çekmemek için nasıl beslenmeli?

1,013
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Uykusuzluk çekmemek için nasıl beslenmeli?

Uykusuzluk sorunu yaşayan kişilerin özellikle akşam saatlerinde yediklerine ve içtiklerine dikkat etmesi gerekir. Kafein içeren gıdaların akşam 5'ten sonra alınması; çay, kahve, kola, çikolata gibi gıdaların çokça tüketilmesi, akşam yemeklerinin fazla yenmesi, yemeklerde baharatlı gıdaların çokça tüketilmesi kişiyi rahatsız eden unsurlardır. Özellikle uykusuzluk sorunu ile savaşan kişilerin bunlara daha fazla dikkat etmesi gerekir. 

İki tip insan vardır. Uykusuzluğa yatkın insanlar veya ne yaparlarsa yapsınlar rahat uyuyabilen insanlar. Eğer bir kişi uykusuzluğa meğilli ise kendine dokunan gıdaları zaman içerisinde büyük ölçüde saptamıştır. Dolayısıyla bu gıdalardan uzak durulması, midenin biraz daha rahat ettirilerek yatağa girilmesi bu hastalar için daha uygun olacaktır. 

Uykuya dalma ve sürdürme sorunu olan kişilerde akşam saatlerinde, eğer kişiyi rahatlatan bitkisel çaylar varsa bunların tercih edilmesi, laktoz intöleransı yoksa süt, yoğurt gibi kişiyi gevşeten, uykuya yardımcı olan süt ürünlerinin tüketilmesi önerilebilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat