Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Uykumuzun gelmesini nasıl sağlarız?

6,799
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Uykumuzun gelmesini nasıl sağlarız?

Rahat bir uyku uyuyabilmek için gündüz uyanık kaldığımız süreyi uzun tutmamız gerekir. Gece, derin uyku adını verdiğimiz vücudumuzu dinlendiren uyku, gündüz uyanık kaldığımız süre ile doğru orantılıdır. Dolayısıyla gün içinde ufak şekerlemeler yapmak gece kaliteli uyku uyumanızı engeller. Bu nedenle gündüz sabah kalktıktan sonra bir daha uyumamak üzerine kendimizi şartlamalıyız. Akşam 5'ten çay, kahve, çikolata gibi kafein içeren gıdaları almamak, uykunun kalitesini artıran faktörler arasındadır. 

Özellikle alkol kullanan kişilerde alkol kişiyi rahatlatacak, uykuya dalmayı kolaylaştıracak gibi görünse de, yapılan çalışmalar, alkolün uyku üzerinde hem dalmayı hem de sürdürmeyi engelleyici etkisi olduğunu ortaya koymuştur.  Akşam yemeklerinin az ve çok baharatlı gıdalardan uzak durulması uyku kalitesini artırıcı etki gösterir. Gece uyumadan, yatağa gitmeden 1 saat önce yaptığımız tüm faaliyetleri bırakarak ve kendimizi uyku için hazırlamak en doğru yöntemdir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat