Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Üstün zekalı çocukların özellikleri nelerdir?

3,351
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Üstün zekalı çocukların özellikleri nelerdir?

Üstün zekalı çocuklar, öncelikle zeka testlerinde normal kabul ettiğimiz diğer çocuklara göre daha iyi matematiksel, sayısal skorlar elde ederler. Ancak üstün zekalı çocukların konuşmalarında, dil becerilerinde daha farklı ve zengin kelimeler kullandıklarını görürüz. Daha çabuk konuşurlar. 

İletişimle ilgili becerilerinin daha iyi görürüz. Konuşmaya ilişkin becerilerde ara kelimeler, sıfatlar, zarfları konuşmanın içine daha kolay yerleştirdikleri gözlemlenir. Biraz daha farklı ve orijinal davranışlarda bulunurlar. Daha meraklıdırlar. Bir şeyleri elleme, karıştırma, bozma, tekrar inşa etme eğilimindedirler. 

Çoğu kez özel ilgi ve yetenek alanları vardır. Bir alanda biraz daha farklılaşırlar. Hatta bu becerileri birkaç alanda da gösterebilirler. Akademik alanda her zaman başarılı olamasalar da; daha çok sorgulayan, soru soran, verilen cevapla çoğu kez yetinmeyen ve bu yüzden zaman zaman karşı taraf ile iletişimde sorun yaşadıklarını görürüz.

Aile ve eğitimcilerin üstün çocuklar ile ilgili beklentilerinde, daha düzenli oldukları, daha iyi yazdıkları, okudukları, daha sistematiktirler gibi görüşleri önyargıdır. Oysaki bu çocukların daha özgün oldukları için aksine düzensiz oldukları veya kendilerine göre bir düzen kurdukları ve bu düzene müdahale edildiğinde sıkıntı yaşanabileceğinin de aile ve eğitimciler tarafından bilinmesi gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat