Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Üstün zekalı çocukların eğitimi nasıl olmalı?

2,038
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Üstün zekalı çocukların eğitimi nasıl olmalı?

Ülkemizde üstün zekalı çocukların eğitimi için, maalesef hala çok yaygın eğitim kurumları ve çok iyi yetişmiş uzman ve öğretmenler mevcut değildir. Ancak son yıllarda, üniversitelerin özel eğitim bölümlerinde, üstün zekalı çocukların eğitiminden sorumlu öğretmenlerin yetiştirilmesi söz konusu olduğundan, bu konuda çalışan psikolog ve pedagogların sayısının artması ve üstün zekaya olan ilginin artmasından dolayı, daha yetkin ve yeterli uzmanın, materyalin, malzemenin olduğu da bir gerçektir. 


Öncelikle üstün zekalı olan çocukların eğitiminden, bu konuda özel eğitim almış, üniversitelerin özellikle bu bölümünde okumuş uzman ve öğretmenlerin, çocuğun eğitiminden sorumlu olması çok önemlidir. Çünkü bu çocuklara yaklaşım tarzı, eğitim ortamının nasıl düzenleneceği, çocuğun hangi öğrenme stili ile öğrendiğinin belirlenmesi, sosyal ilişkilerinin düzenlenmesi gibi konular, gerçekten özel eğitim gerektiren konulardır. 

Bu konularda, hem bu ortamda eğitim görmesi hem de ailenin bu konuda eğitilmesi çok önemlidir. Öncelikle bu çocukların eğitim ortamlarının zenginleştirilmiş, çocuğun ilgi ve yetenek alanlarına göre malzemelerin, eğitim araçlarının yeterince bulunduğu, çocuğun sınıf ortamında ve sınıf dışı ortamda da öğrenmelerini birbirine kanalize edebileceği bir eğitim programının düzenlenmesi gerekir. 

Çocuğun birden fazla olan ilgi ve yetenek alanlarının doğru tespit edilmesi gerekir. Akademik ortama ilaveten ilgi alanlarına göre de beslenmesi gerekir. Mesela çocuk müziğe veya bir enstrüman çalmaya yetenekliyse bu alanda da ayrıca desteklenmesi gerekir. Bunların hepsinin aynı anda ve paralel yapılması gerekir. Ayrıca eğitimi yapacak kişilere önceden üstün zekalı çocuklarla ilgili bilgi verilmesi ve planlamanın buna göre yapılması, eğitimin en temel konularıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat