Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Üstün zekalı çocuklar hangi alanlarda teşvik edilebilir?

618
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Üstün zekalı çocuklar hangi alanlarda teşvik edilebilir?

Üstün zekalı olduğu belirlenen çocukların çoğunun birkaç tane özel yetenek ve ilgi alanı olduğu tespit edilmiştir. Öncelikle üstün zekalı olduğu tespit edilen bir çocuğun belli bir yaştan itibaren hangi alanlara özel olarak ilgi ve yeteneğinin olduğunun bir uzman tarafından tespit edilmesi gerekir. 


Çoğu kez normal çocuklar 5-6 yaşından önce, özel ilgi ve yetenek alanları ile ilgili ipucu vermezken, üstün zekalı çocukların 3-4 yaşlarından itibaren özel yetenek ve ilgi alanlarının oluşmaya başladığını görürüz. Çocuğun bir alanda ilgili olması ve bilgilenmeye çalışması, o konuda yetenekli olduğu anlamına gelmez. Ancak bunu da görebilmek için, ilgi alanının uzun süreli devam etmesi gerekir. 

İlgi ve konsantrasyonun dağınık ve kısa süreli olduğu okul öncesi dönemde dahi ilgi ve yeteneğin okul dönemine kadar sürmesi çocuğun gerçekten bu alana ilgi duyduğuna işarettir. Mümkün olan en erken yaşta, ilgisi hangi alandaysa, o alana uygun en erken yaşta, örneğin spora yetenekliyse ve sporun hangi alanının hangi yaşta alınacağını bilerek hareket etmek önemlidir. 

Bu konuda çalışan bir psikolog, pedagog ve psikiyatrdan destek alınabileceği gibi, o sanatın veya sporun erbabından da bilgi alınarak çocuğun yönlendirilmesi çok önemlidir. Üstün çocuklarda birden fazla alanda ilgi ve yeteneğin söz konusu olma ihtimali yüksek olduğundan dolayı, uygun dozda, çocuğun sosyal ihtiyaçlarını, öncelikle oyun ihtiyacını göz ardı etmeden, uygun sürelerle ve yaşı büyüdükçe bu süreleri arttırarak ilgi ve yetenek alanlarının beslenmesi, bu alanların sonraki yaş dilimine daha kalıcı olarak aktarılması açısından da küçük yaşta yapılması çok önemlidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat