Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Uğursuzluk getiren nesneler nelerdir?

6,964
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Uğursuzluk getiren nesneler nelerdir?

İslam dünyasında ve İslam'a inanan toplumlarda İslam alimlerinin söylediği doğrultuda İslam'da uğursuzluk kavramı ve uğursuzluk inancı yoktur. 

İslam'da yalnızca tefeül ve teşeüm kavramları mevcuttur. Tefeül; olayları, durumları, kişileri ya da unsurları hayra yormak ve hayrın başlangıcı olarak nitelemekten geçer. Teşeüm ise kişinin; olayları, durumları ya da nesneleri olumsuzluklara ve kötüye yormasıdır.

Anadolu'da ve hatta birçok ülkede uğursuzluk getirdiğine inanılan durum ve nesneler vardır. Özellikle Anadolu'da görülen bu inanışların günlük hayata dair insanlara ipuçları verdiği düşünülür. Örneğin sabah gömleğinizi yanlış iliklemeniz, terliğinizin ya da ayakkabınızın bir eşinin ters olması sizin için şanssız bir gün olacağına işaret olarak algılanır.

Şapkanın yatağın üzerine konulması da Anadolu'da ölüm ya da sıkıntı olarak bilinir; çünkü ancak ölü insanlar şapkalarını yatakların üzerine koyarlar. Bu da uğursuzluk getirdiğine inanılan düşüncelerden biridir. 

Anadolu'da en fazla bilinen batıl inançlar arasında ayna ya da cam kırılması gelebilir. Ayna veya camın kırılmasının da uğursuzluklara yol açacağına inanılır. Eğer aynayı kıran bekar biriyse 7 yıl evlenemez. Anadolu'da bugün var olan inançların Orta Asya şaman kültüründen toplumumuza aktarıldığı söylenebilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat