Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Üç Aylar'dan Recep ayının özellikleri nelerdir?

10,163
kez izlendi
Puan: 4.57 / 5
Detaylı Açıklama

Üç Aylar'dan Recep ayının özellikleri nelerdir?

Recep ayı 3 ayların başlangıç ayı, kameri ayların da 7'incisidir. İslami takvim aylarından birinci ay Muharrem ayıdır. Dolayısıyla Recep kelimesi herhangi bir şeyden korkmak, utanmak veya bir kimseyi heybetinden dolayı ululamak ve ona tanzim etmek anlamına gelir. 

Cahiliye döneminde bu aya değer verirlermiş. İslam geldikten sonra da bu aya değer verilmiştir. Bu ayın başlangıçı kandille başlar, sonu da kandille biter. Başlangıcında Regaip kandili vardır. Regaip kandili ilk kandildir.

Vatandaşlarımız Recep ayında tövbe etmelidir. İlk kandil geliyor, ilk kandille birlikte, 2 ay sonra Ramazan ayı geliyor, Ramazan'a hazırlık başladı anlamına gelir. O hazırlığın ilki de kandil, o kandil de kendini affettirmenin yollarını ara anlamına gelmektedir. 

Peygamberimiz (s.a.v) haram aylarda halbedilmezdi. Bu da o haram aylardan biridir. Dolayısıyla Recep ayı faziletli bir aydır. Müslümanlar bu ayda oruç tutmalı, namaz kılmalı, tövbe etmeli, günahlardan kendisini çekmelidir. Peygamberimiz, "günahlarından tövbe eden insan, hiç günah işlememiş gibidir" buyuruyor. Bu yüzden kişi kul hakkı hariç, tövbe ettiği zaman Allah o kişinin günahlarını affeder. Recep ayı bizim için bir hasat mevsimidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat