Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Üç Aylar nedir?

7,333
kez izlendi
Puan: 4.70 / 5
Detaylı Açıklama

Üç Aylar nedir?

3 Aylar dediğimiz aylar aslında bizim kültürümüzde Üç Aylar olarak geçer. Bunlar aslında kameri aylardır. Bunlar, Recep ayı, Şaban ayı ve Ramazan ayıdır. Bizim halkımız buna 3 mübarek ay telakku etmiş ve 3 Aylar demiştir. Üç Aylar içerisinde yapılan ibaretler makbul olur ve bu 3 ay içerisinde de kandil geceleri vardır. 5 kandil vardır, bu 5 kandilin 4 tanesi bu 3 aylar içerisindedir. 

Recep ayı girdiğinde ilk cuma günü Regaip kandilidir. Sonuna doğru da Miraç kandilidir. Dolayısıyla Recep ayında 2 kandilimiz vardır. Şaban ayının 15'inde Berat kandilimiz, Berat gecesi vardır. Ramazan ayının içerisinde 26. geceyi 27. geceye bağlayan gecede Kadir gecesi vardır. Dolayısıyla 3 aylar faziletli aylardır. 

Bizim ibadetlerimiz, ibadetlerimizin bitişi, başlangıcı kameri aylara göre hesap edilir. Kameri aylara göre hesap edildiği için İslam dininde ibadetler bu aylarla kararlaştırılır. 

Kameri aylarda her sene 10 gün geriye gelir. Ramazan ayında oruç tutan Müslümanlar 33 senede 1 defa devreder. Yani 66 yaşında olan kişi 2 defa her mevsimde oruç tutmuş olur. Dolayısıyla kısa günlerde de oruç tutar, uzun günlerde de oruç tutar.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat