Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Türkiye'deki en tehlikeli yılan türü hangisidir?

8,035
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Türkiye'deki en tehlikeli yılan türü hangisidir?

Ülkemizdeki tek yılan türü engerek yılanıdır. Engerek yılanı familyasının içinde zehirli yılan mevcuttur. Sık görülmemekle birlikte bu zehirli yılanların ısırması sonucunda hayati tehlike oluşturabilecek tablolar ortaya çıkabilir. 


Yılan ısırması durumunda yılanın zehirli olduğundan şüpheleniliyorsa olay yerinde bulunan kişiler hastaya hızlıca müdahale etmelidir. Doğru bir ilk yardım uygulaması için kişi yürütülmeden, ısırılan bölge kalp seviyesinin aşağısında tutularak o bölgeye buz uygulaması yapılmalı ve 112 aranarak acilen bir hastaneye götürülmelidir. 

Yılan ısırmalarında kesme emme yapmamak gerekir. O bölgeye idrar, sirke gibi yanlış uygulamalarda bulunmaktan kaçınılmalıdır. Hızlı bir şekilde ambulansın olay yerine gelmesi sağlanmalı, ambulans ile kişinin hastaneye nakli gerçekleştirilmelidir. Her yılan ısırmasında bu uygulamanın yapılması önemlidir. Her yılan ısırması durumunda zehirli bir yılan ısırmış gibi davranırsak böyle durumlarda oluşabilecek hayati tehlikeleri de ortadan kaldırmış oluruz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat