Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Türkiye'de travestiler ne tür zorluklar yaşıyor?

17,897
kez izlendi
Puan: 3.81 / 5
Detaylı Açıklama

Türkiye'de travestiler ne tür zorluklar yaşıyor?

Türkiye'de travestilere dair net bir bakış açısı var. Toplumun en yüksek derecesi olan erkekliği reddetmiş oluyorsunuz, onurunuzu yerler altına almış ve yüz karası olmuş kabul ediliyorsunuz. Kadınsı duyguları utanmadan nasıl yaşayabiliyorsun deniliyor. Bu nedenle de seks işçiliğinden başka bir alternatif size sunulmuyor. Grafiker olan, öğretmen olan, avukat olan çok sınırlı örnekler de var. Yüzde 99'un ise seks işçisi olduğundan bahsedebiliriz. İstemese de kişi bedenini satmak zorunda kalıyor. 


Sokakta nefret dolu, açgözlü sapkın bakışlarla sürekli yüz yüzesiniz. Sosyal taciz her an sizinle. Zaman zaman elbette kaba şiddet, polis şiddetine de maruz kalınıyor. Polis, zaten yalnız ve desteksiz olan trans ve travestilere her şeyi yapabiliyor. İnsan olarak hiçbir değeriniz yok. Sağlık, emniyet gibi devlet kurumlarında işiniz olduğunda da ciddi bürokratik engellerle karşılaşırsınız. Değer görmezsiniz ve sorunlarınız ciddiye alınmaz.

Ataerkil baskıyı kadınlar ve eşcinseller de görüyor, ama bu baskının en çirkin ve soğuk yanı cinsiyet değiştirmiş bireylere gösteriliyor. Öncelikle seks işçiliğinden başka çareniz kalmıyor gibi bir şey. Bunun dışında çok kısıtlı örnekler var. Bunun dışında sokakta alaycı, öfkeli, aç gözlü bakışlar ve sosyal tacizle, hatta fiziksel tacizle her an karşı karşıya kalıyorsunuz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat