Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Türkiye'de ölümcül zehre sahip olan yılan türleri var mı?

13,985
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Türkiye'de ölümcül zehre sahip olan yılan türleri var mı?

Ülkemizde engerek yılanı sokmaları zehirli olabilir ve tehlikelidir. Ülkemizde en sık rastlanılan zehirli yılan türü engerek yılanıdır. Engerek yılanı dışında zehirli bir yılan türüne rastlanıldığına dair bilgi yoktur. Engerek yılanı ısırmalarında engerek yılanının ağzının üst tarafında bulunan dişler nal şeklinde izler ve ortasında iki büyük delik yapar. Isırma sonrasında o bölgede zehrin dokuya temas ederek yayılması söz konusudur. 

Yılan ısırmalarında kişiler hareket ettirilmeden, yürütülmeden ısırılan bölge kalp seviyesinin aşağısında tutularak, soğuk uygulama yapılarak kişinin en yakın sağlık kuruluşuna nakledilmesi zorunludur. 

Yılan ısırmalarında toplumumuz tarafından yapılan yanlış uygulamalar vardır. Özellikle ısırılan bölgenin kesilip emilmesi son derece yanlıştır. O zehri ağzınıza aldığınızda zehir diş etleriniz ve lenflerinizden emilebilir. Hastadan daha önce zarar görüp hayatınızı kaybedebilirsiniz. 

Yılan ısırmasında yanlış uygulamalar

Isırılan bölgenin kalp seviyesinden yukarıda tutulması, hastanın yürütülmesi veya koşturulması, ısırılan bölgenin üst kısmının sert bir şekilde bağlanması ve o bölgede kan birikiminin sağlanması yanlış uygulamalardır. İlk yardım uygulayacak kişiler bu tür uygulamalardan uzak durmalıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat