Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tüp bebek ve aşılama teknikleri hangi durumlarda kullanılır?

52,078
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Tüp bebek ve aşılama teknikleri hangi durumlarda kullanılır?

Aşılama, yumurtalıkların uyarıldıktan sonra spermlerin rahim içerisine konulması ve uyarılmış olan yumurtalıktan atılan yumurtalar ile spermlerin birbirlerini bulmalarını kolaylaştırma yöntemidir. Aşılama yapılması için sperm sayısının 5 milyonun üzerinde olması ve kadında en az bir tüpün açık olması gerekir. Böylece içerideki yumurtalar ile spermler birbirlerini bulabilir. 

Bebek sahibi olma için aşılama yöntemi

Halk arasında aşılama ile gebelik elde edilmez gibi düşünceler var, oysaki aşılama her zaman tüp bebek yönteminden önceki birinci basamak tedavi olmalıdır. Özellikle yumurtlaması iyi olmayan, düzensiz âdet gören kadınlarda, sperm sayısı düşük olan erkeklerde ya da tek tüpü açık kadınlarda çok iyi gebelik getiren, çok iyi bir yöntemdir. Aşılama sayesinde hasta, bir sürü tüp bebek parası ödemekten, bir sürü sıkıntı çekmekten kurtulabilir. Aşılama ile bir iki denemede gebelik olmazsa, o zaman tüp bebek yöntemine geçilmelidir.

Gebelik tedavisi

Bazı durumlar vardır ki, o durumlarda doğrudan tüp bebek yöntemi tedavisi yapılmalıdır. Bunlardan bir tanesi erkeğin sperminin çok düşük ya da sperminin hiç dışarıya gelmediği durumlardır. Bu durumda erkeğin testisinden sperm alınarak tedavi yapıldığı için aşılama olmaz, tüp bebek yapılmalıdır. İkinci durum da kadının her iki tüpünün de herhangi bir sebeple daha önceden kapatılmış, ameliyat sırasında alınmış ya da bir iltihap nedeniyle kapandığı durumlardır. O zaman da yumurta ile sperm vücut içerisinde, tüplerde birleştiği için; tüpler de bulunmadığı için çocuk olmayacaktır ve direkt tüp bebek tedavisi yapılacaktır. 

Özetleyecek olursak; bir tüpün kapalı olduğu, yumurtlamanın olmadığı ya da sperm sayısının düşük olduğu durumlarda aşılama tedavisi yapıyoruz. Burada düşük derken 5 ile 15 milyon arasını kastediyoruz. Erkekte sperm sayısı 5 milyonun altında ise doğrudan tüp bebek tedavisi yapıyoruz. Aşılama yöntemi özellikle genç hastalarda denenmesi gereken bir tedavidir ama evlilik süresi uzadıysa, kadının yaşı 35 - 36'ları geçtiyse o zaman daha çabuk tüp bebek tedavisine geçiyoruz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat