Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Total protez takma diş ile manyetikli total protez arasındaki fark nedir?

9,167
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Total protez takma diş ile manyetikli total protez arasındaki fark nedir?

Total protezler ağzında hiç diş olmayan hastalarda kullanılan bir tedavi biçimidir. Manyetikli total protezler ise total protezlerden farklı olarak yapım aşamasında manyetikli dişler kullanılan bir protez çeşidi. UZMANTV'deki videoda, uzman ekranda anlatırken bir standart bir protez örneği gösteriyor. Normal şartlarda standart protez uygulandığı zaman çeneler birbirine kuvvet uygulamaz, stabil bir şekilde yerinde durur. 

Videoda gösterilmekte olan model, çene kemiği tamamen erimiş olan bir hastaya ait. Standart olan protez hiçbir şekilde tutmuyor ve düşüyor. Manyetikli protezlerde ise dişler içlerindeki manyetikler sayesinde birbirilerini ittikleri için, total protez çene kemiğine doğru kuvvet uygular ve bu sayede özellikle üst protezlerde yaşanan düşme problemi olmaz. Videoda da bu şekilde gösterilmektedir. Manyetikli total diş protezleri hem yer çekimini dengeler hem de birbirlerini ittiklerinden çene kemiğine yapışık bir şekilde yerlerini muhafaza ederler; yemek yerken, konuşurken, hapşururken ağızdan fırlamaları önlenir. Hastalar da bu sayede yemek yeme, çiğneme, konuşma fonksiyonlarına kavuşmuş olur; "konuşurken dişlerim ağzımdan çıkacak, hapşururken ağzımdan fırlayacak" gibi korkularından kurtulurlar. 

Hastaların manyetikli protezler hakkında merak ettiği bir diğer konu ise normal standart total protezlerden farklı olarak manyetikli protezlerde hastanın dış görüntüsünü kötü bir şekilde etkileyebilecek, dilini ya da damağını rahatsız edebilecek bir aygıt ya da eklenti olup olmadığıdır. Manyetikli total protezlerin dış görünüş olarak standart total protezlerden hiçbir farkı yoktur. Hastanın damağına ya da ağzına değebilecek, onu rahatsız edebilecek bir eklenti yoktur. Diğer dişler nasılsa, manyetikli total protezlerin de dış görünüşü aynıdır. Tek farkları, manyetikli total protezlerde kullanılan dişler, özel, manyetikli dişlerdir ve bu manyetikler dışarıdan hiçbir şekilde fark edilmez, elle tutulduğunda anlaşılmaz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat