Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tiroit nodülü neden olur?

30,188
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Tiroit nodülü neden olur?

Tiroit bezi, hipofiz denilen beyin tabanındaki endokrin bez tarafından yönetilir. Tiroit hormonları az çalıştığında, hipofiz bezi hormon salgılayarak tirioite çalışmasını emreder ve bu bir denge halinde devam eder.

Bazı durumlarda tiroit hücreleri hipofiz bezinin komutasını dinlemez ve kendi başına hormon üretmeye başlar. Böyle durumlarda nodüler oluşumlar ya da guatr meydana gelebilir. Bezlerin aşırı hormon salgıladığı bu duruma tiroit zehirlenmesi ya da zehirli guatr adı verilir. Zehirli guatrın içinde hormon salgılayan aktif nodül ya da hormon salgılamayan soğuk nodül olabilir. 

Hipertiriodinin yani aktif nodülün kansere dönüşme ihtimali yüksektir. Hipertiriodi vakalarında kanser görülme oranı %10'dur. 

Nodül oluşumuna genetik faktörlerin etkisi

Tiroit bezlerinde nodül oluşmasında genetik faktörler etkili olabilir ancak uzmanlar tarafından tam olarak ispatlanabilmiş bir durum değildir. 

Nodül oluşumuna stresin etkisi

Stresin tiroit bezlerinde nodül oluşturduğu bilinmektedir. Stres, tiroit ve hipofiz arasındaki hormonal dengede değişikliğe neden olabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat