Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Teraslarda su yalıtımı için hangi yöntemler kullanılır?

118,422
kez izlendi
Puan: 4.70 / 5
Detaylı Açıklama

Teraslarda su yalıtımı için hangi yöntemler kullanılır?

Teraslar, bina çatılarının çok düşük eğimlerle tasarlanarak elde edilen bölümleridir. Teras çatılarda su yalıtımı çok büyük öneme sahiptir. Teraslar için dikkat edilmesi gereken en önemli konu su yalıtımının güvenli bir şekilde sağlanmasıdır. Teraslarda eğimler düşük olacak şekilde tasarlandığından su tahliyesi eğimli çatılara göre çok daha yavaş olmaktadır. 

Çatılarınızın yağmur ve kar sularını mümkün olan en kısa zamanda tahliye etmesi, yapınızın güvenliği için şarttır. Eğimli çatıların aksine teraslarda yağmur ve kar sularının tahliyesi uzun sürmektedir. Bu nedenle su yalıtımının su birikmelerine karşı dayanıklı olması gerekir. Bu şartlar altında teras çatılar için en uygun ve en güvenli su yalıtımı malzemesi bitümlü su yalıtım membranlarıdır. 

Teraslarda çok yaygın olarak kullanılan seramik zemin kaplama elemanlarının altında mutlaka iki kat olacak şekilde bitümlü su yalıtım membranları uygulanmalıdır. Uygulamanın ilk aşamasında beton üzerine bir kat astar sürülmelidir. Astarın buradaki görevi, beton ile bitümlü membran arasında tam birleşmeyi sağlamaktır. Astar kuruduktan sonra sırasıyla birinci ve ikinci kat minimum üçer milimetre kalınlıkta bitümlü su yalıtım membranları şalumo yardımıyla ısıtılarak yüzeye yapıştırılır. 

Bu geleneksel teras çatı kaplama sistemlerinin yanı sıra, 2003 yılından itibaren Türkiye çatı pazarına Onduline Avrasya tarafından sunulan yeşil çatı sistemlerinin eklendiğini belirtmek isteriz. 

Yeşil çatı sistemlerinin en can alıcı noktaları su yalıtımı, bitki köklerine karşı dayanım ve drenaj sisteminin başarıyla görevini yerine getirmesi hususlarıdır. Su yalıtımının doğru malzemeler ve doğru uygulamalarla yapılmaması durumunda üzerinde bitki bulunan teras çatılar binanızın su almasına sebep olacak ve bunun sonucunda çok zor ve çok masraflı çalışmalara ihtiyaç duyulacaktır. Bitki köklerine karşı dayanım ise mevcut su yalıtımının kökler tarafından delinmesine karşı alınacak önlemdir. 

Onduline Avrasya?nın yeşil çatı pazarına sunduğu bitki köklerini iten bitümlü su yalıtım membranları, Türkiye'de ilk kök dayanımlı su yalıtım malzemesi olarak bilinmektedir. Son olarak yeşil çatı sistemi içinde bulunması gereken drenaj katmanının başarı ile çalışmaması durumunda yüzen çatılar; yani üzerinde su biriken ve diğer bütün çatı katmanlarını tehdit altına alan bir durum oluşacaktır. Bütün bu hususlara dikkat edildiği taktirde teras çatınızın yeşillendirilerek doğa dostu bir çatı elde etmeniz mümkündür. 

Teraslarda doğru, güvenli ve dayanıklı su yalıtım uygulamaları yapılmadığı taktirde binanız su alır. Binanızın su alması demek, zorlu ve masraflı bir tadilat süreci demektir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat