Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Televizyon çocuğun zekasını olumsuz etkiler mi?

1,893
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Televizyon çocuğun zekasını olumsuz etkiler mi?

Televizyon ve benzeri teknolojik araçlar, çocuğun yaşı uygun değilse çocuğun zihinsel gelişimini olumsuz yönde etkiler. Çocuklarda beyin gelişimi 0-2 yaş arasında çok hızlıdır, 3 yaşa kadar da çok belirleyicidir. Televizyon aktif bir araçtır. Konuşmayan 0-2 yaş çocuğu televizyon karşısında pasif bir moddadır. 


Televizyon konuşur, çocuk dinler, hiç bir faydalı iletişim gerçekleşmez. Pasif durumdaki çocuğun konuşmamaya başladığını, sadece dinleyici pozisyonunda olduğunu görürüz. Televizyonda görüntülerin ekrandan geçme süresi maksimum 1 saniyedir. Çocukların çok izlediği müzik klipleri, çizgi filmler, reklamlarda bu süre daha da azdır. Çocuk kısa süreli görüntülere uyum sağlamaktan uzun süre dikkat gerektiren işlere odaklanamaz. 

Uzun süreli konsantrasyon olmadığından öğrenmeye sekteye uğrar. Televizyonla etkileşim halinde olan çocuğun diğer çocuklarla oyun oynarken yaşayacağı verimli süreç de engellenmiş olur. Televizyon bu nedenle çocuğun tüm zihin fonksiyonlarını etkiler. 3 yaşa kadar asla televizyon izlenmemeli, 3 yaştan itibaren de kontrollü ve günde en fazla yarım saati aşmayacak şekilde izlemesi hatta talep etmiyorsa hiç izlememesi gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat