Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Teknoloji ve internet bağımlılığı belirtileri nelerdir?

701
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Teknoloji ve internet bağımlılığı belirtileri nelerdir?

Bir kişinin internet ya da teknoloji bağımlısı olup olmadığını öğrenmek için belli faktörlere bakarız. Bunlardan bir tanesi tölerans dediğimiz şeydir. Yani insan kendini kontrol edemez biçimde her geçen gün teknoloji veya interneti daha fazla kullanma ihtiyacı duyar. Yoksunluk belirtileri gösterir. Bir sebepten dolayı internete veya bağımlısı olduğu teknolojiye ulaşamadığında psikolojik ve fizyolojik anlamda rahatsızlıklar yaşamaya başlar. Bu bağımlılığın belirgin olması önemlidir. Bir kişinin hayatına baktığımızda, bariz bir şekilde o davranışı görmüş oluruz çünkü hayatını o davranış ekseninde şekillendirir.


Kişinin bağımlılığı nedeniyle çatışma yaşaması söz konusudur. Yani kişi bu davranışından, kullanımından dolayı sorumluluklarını yerine getirmediğinden aile üyeleri, arkadaşları veya sorumlu olduğu insanlar ondan rahatsız olmaya, şikayet etmeye ve kişi ile çatışma yaşamaya başlar.

Bir diğer mesele de bağımlılığın tekrar tekrar ortaya çıkmasıdır. Yani kişi hayatındaki olumsuz etkileri görür, bırakmak ister ancak bir şekilde tekrar geriye döner, tekrar kullanmaya başlar. Zararını yine görür, yine bırakmak ister, bıraktım der ancak yeniden başlar. Bu bir kısır döngüdür. Şayet bu özellikler kişide söz konusu ise, bu durumda bağımlılıktan söz edebiliriz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat