Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sürekli şeker takip sistemleri doğru ve güvenilir midir?

12,958
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Sürekli şeker takip sistemleri doğru ve güvenilir midir?

Günümüzde sıklıkla kullanılan parmak delerek kandan şeker ölçümü sadece anlık şeker değerlerini gösterir, glukoz değerlerinin kapiler kan örneklerinden ölçümünü ifade eder. Tüm gün boyunca şeker ölçümü yapmak durumunda olan diyabetlilerde parmak delmek kendi başına bir zorluk olabilmekte. Ayrıca kendi kendine ölçüm yöntemi olan bu yöntemde kullanıcıdan kaynaklı hata payı ve özellikle gece şeker takibi konusunda yetersizlik yaşanabilmekte. Sadece sürekli ve doğru şeker ölçümü değil, aynı zamanda ölçülen değerlerin gün içinde unutulmaması ve sağlıklı bir diyabet yönetimi için kaydedilmesi de gerekmekte. Şeker günlüklerinin tutulması ve kaydedilmesi de diyabetliler için bir diğer zorluk olarak düşünülebilir. 

Sensörden ölçüm yapan sürekli glukoz takip sistemleri ise kandan değil, hücreler arası sıvıdan ölçüm yapar. Parmak delerek kandan yapılan şeker ölçümünden farklı olan sensör teknolojileri ile ölçümde, şekerin kandan organlara yayıldığı unutmamalıdır.  Vücut hücreleri arasındaki sıvıdan şeker ölçen bu teknolojiler kandaki şeker seviyesi için de güvenilir bir gösterge olarak gösterilir çünkü glukoz kandan hücreler arası boşluğa yayılır.   

Kapiler yani parmaktan kan glukoz ölçümü ve ISF yani hücreler arası sıvıdan ölçüm yapan sistemler arasındaki glukoz dağılımı 5-10 dakikalık kısa bir gecikme gösterir.  Ancak bu durum ölçümün doğruluyla ilgili değil iki ölçüm yönteminin birbirinden farklı olmasından kaynaklıdır. Bu yöntemin parmaktan ölçüme kıyasla güvenle kullanılabileceği klinik olarak kanıtlanmıştır.  

İki ölçüm yöntemi arasındaki farkı bir tren örneğiyle anlatalım. Trenin en ön vagonunda kan glukoz değerimiz yer alır. Yani kandan ölçümde görülen değerdir. Düz bir yolda olduğumuzda onu takip eden vagonda da sensör, yani hücreler arası sıvıdan ölçülen glukoz değeri yer alır. Bu değer de sensörden glukoz ölçümüyle elde edilen glukoz değeridir. İnsülin ya da besin aldığınızda ya da egzersiz yaptığınızda vücudunuzdaki glukoz değişkenlik gösterebilir ve düz varsaydığımız trenin yolu dalgalı hale gelebilir. Bu durumda iki ölçüm yönteminden alınan sonuçlar arasındaki fark açılabilir. Çünkü kandan ölçümde glukoz direk kana karışır; sensörden ölçümde ise hücreler arası sıvıdan vücuda ve sonra hücrelere giriş yapar. 

İki ölçüm yönteminin sunduğu şeker sonuçlarını kıyaslamak istediğinizde, önerilen zaman, şekerin sabit seyrettiği dönemdir; şekerin hızla düştüğü ya da yükseldiği durumlarda ya da şekerin değişkenlik gösterebileceği besin alımı sonrasında kıyaslanmamalıdır. Çünkü şeker, parmaktan ölçüm yönteminde direkt olarak kandaki şeker değerini verirken, sensörle ölçüm yönteminde şeker hücreler arası sıvıdan ölçülür ve şekerin kandan hücrelerarası sıvıya geçiş süreci dikkate alınmalıdır.  Bu durum da iki yöntem arasında şekerin sabit olmadığı dönemlerde daha büyük farklılıklar yaşanması olasılığı vardır. 

Şeker değerlerinin hızlı artışı durumunda sensör değerleri kan glukoz değerlerine kıyasla düşük olabilir. Çünkü şeker değerindeki yükseliş, kana yansımıştır ama henüz hücreler arası sıvıya geçiş yapmamıştır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat