Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sümerler Türk kökenli midir?

2,067
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Sümerler Türk kökenli midir?

Sümerlerin Türklüğü kesin değildir. Her ne kadar Sümerce ile Türkçe arasında 400 kelimelik bir ortaklık söz konusu olsa da, kesinlikle Türk olduklarını söyleyemeyiz. Ama kesin olarak şu vardır ki; Sümerler Orta Asyalıdır, yani Türklerin eski anayurdundan gelmiştir. Bunun yanı sıra Sümerlerin şehirlerinde ve tapınaklarında kullanmış olduğu toprağın çeşidinin de Orta Asya'dan geldiği bilinmektedir ama henüz Sümerlerin Türk olduğunu söylemek için elimizde yeterli delil yoktur. 

Sümerler M.Ö. 3000'lerde, Mezopotamya'nın güneyinde ortaya çıkmış, bilinen tarihin en eski uygarlığını meydana getirmişlerdir. Sümerlerle Çin kültürü arasında bazı kültür ilişkilerinin söz konusu olduğunu biliyoruz.

Sümerler aynı zamanda tarihin en eski yazısına sahip millettir. Dolayısıyla bütün dünya tarihinde de ilgi çekmektedir. Onların Türk kültürüne yakınlığından söz edebiliriz ancak Türk olduklarını söylemek için elimizde henüz yeterli delil yoktur. Bunun yanında, o zamanın dünyasının doğusu Çin ile, yine o dönemin batısı olan Ön Asya arasında bir bağlantı söz konusudur ve bu bağlantı da Türkler sayesinde gerçekleşmiştir. Bu da Sümerlerin tarihin derinliklerinde Türklerle ilgisini ortaya koymaktadır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat