Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Su yalıtımı evin hangi bölümlerine yapılır?

38,311
kez izlendi
Puan: 4.81 / 5
Detaylı Açıklama

Su yalıtımı evin hangi bölümlerine yapılır?

Evlerimizde su yalıtımı gereken yaşam alanlarımız vardır. Bunlara ıslak hacimler adı verilir. Islak hacimler banyoların ve tuvaletlerin olduğu, zeminin sürekli suyla temas ettiği bölümlerdir. Banyolarımızın tavanlarında oluşan nem ve boya dökülmeleri de üst katta bulunan ıslak hacimlerin su yalıtımının yapılmamış ya da yanlış yapılmış olmasından kaynaklanmaktadır. 

Su yalıtımı, binalarda ilk olarak temellerde uygulanmalıdır. Yapıyı zemin sularının etkilerinden korumak için bu gereklidir. Zeminde oluşacak nem dahi yapınızın temelinde zaman içerisinde deformasyonlara yol açar. Bu deformasyonların en önemlisi ise yapının taşıyıcı elemanlarında korozyon oluşması ve bunun sonucunda taşıyıcılık özelliklerinde görülen zararlardır. Bunun anlamı da şudur ki; meydana gelecek olası bir depremde binanızın karşı koyma gücü de aynı oranda azalmış olacaktır. Bunun önüne geçmek için temellerde en yüksek kalitede bitümlü su yalıtım membranlarının kullanılması şarttır. 

Temellerin haricinde yapılarda çatılarda, cephelerde ve ıslak hacimlerde de su yalıtımı yapılması gerekmektedir. 

Çatı ve cepheler binanın tümünü etkilemekle beraber ıslak hacimler münferit kat maliklerinin kullandığı alanlardır. Bu nedenle bu alanlarda su yalıtımı yapılması tamamen kat maliklerinin bu konuya gösterdiği hassasiyete bağlıdır. Bunun için önerimiz, ıslak hacimlerinizde su yalıtımının yapılıp yapılmadığını inşaat sırasında kontrol etmek, yapılmamışsa sonradan yaptırmaktır. Böylelikle komşularınızı ve kendinizi banyo ve tuvaletlerde nem, küf ve boya dökülmeleri gibi sıkça yaşanan sorunlardan kurtarmış olacaksınız. Bütün bunların yanı sıra, ıslak hacimlerin zeminlerinde biriken sular zamanla yaşam alanlarında kötü kokulara sebebiyet vererek yaşam standartlarınızı olumsuz şekilde etkilemiş olacaktır. 

Evlerde bulunan banyo ve tuvalet gibi ıslak hacimlerin su yalıtımında likit membranlar kullanılabilir. Yapıların diğer; temel ve çatı gibi bölümlerinde ise, en iyi kalitedeki bitümlü su yalıtım membranları kullanılmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat