Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sinüzit nedir?

40,288
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Sinüzit nedir?

Burnumuzu çevreleyen kemiklerin içerisinde yer alan hava boşlukları sinüs olarak adlandırılmaktadır.

Alın kemiğimizde, yanak kemiklerimizde, gözlerin arasında yer alan etmoid kemikte ve kafa içindeki sfenoid kemikte, sağ ve sol tarafta dörder adet olmak üzere toplam sekiz adet sinüsümüz vardır.

Sinüslerin içini döşeyen mukoza adı verilen zar yapı günde yarım ila bir litre arasında sümük üretmekte bu salgı mukoza yüzeyinde kamçı hareketi yapan küçük tüycükler tarafından
sinüslerin boşalma kanallarına doğru taşınarak buradan burun içine aktarılmaktadır.

Sinüzit genel olarak sinüs boşluklarını döşeyen mukozanın iltihabı anlamına gelmektedir.

Sinüzit hastalığının en sık nedenleri sinüsler içinde üretilen salgıları boşalma kanalına taşıyan sistemin normal çalışmaması ya da boşalma kanalının tıkanması sonucunda 
sinüslerde biriken salgı içinde mikro organizmaların çoğalmasıdır.

Delici travmalar, sinüslere komşu diş köklerindeki enfeksiyonlar ve kan yolu ile sinüslere gelen mikroorganizmalar daha az karşılaşılan sinüzit nedenleridir.

- Sinüsler içinde salgıları taşınmasını sağlayan sistemi bozarak sinüzite neden olan en sık etken viral üst solunum yolu enfeksiyonlarıdır.
- Sinüs boşalma kanallarında daralma veya tıkanma sonucunda sinüzite yol açan en sık etkenler ise alerji, polip  gibi hastalıklar ve burun içi eğiklik, burun eti büyümesi gibi anatomik bozukluklardır.

Genellikle virüslere bağlı oluşan üst solunum yolu enfeksiyonlarında şikayetlerin 5-6 günden uzun sürmesi ve burun içindeki salgıların berraktan sarı yeşil renge dönmesi sinüzit hastalığının başladığını düşündürmelidir.

Hastalığın akut sinüzit olarak adlandırılan erken döneminde ateş, yüz bölgesinde ağrı, baş ağrısı, burun tıkanıklığı, sarı-yeşil renkli burun akıntısı gibi bulgular daha belirgin iken sinüzit  kronikleştikçe geniz akıntısı, öksürük, burun tıkanıklığı gibi şikayetler ön plana çıkmaktadır.

Geçmiş dönemlerde çocuk hastalarda muayene ve radyolojik tanı tekniklerinin kısıtlı olması nedeni ile tanı konulamadığı için genellikle erişkin hastalığı olarak kabul edilen sinüzit çocuk yaş grubunda da görülebilmektedir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat