Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sezaryen olmak zararlı mı?

938
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Sezaryen olmak zararlı mı?

Sezaryen zararlı bir operasyon değil; acil durumlarda başvurulan, hayat kurtarıcı bir ameliyattır. Ama akıldan çıkarılmaması gereken bunun bir ameliyat olmasıdır. Sezaryen, ameliyatın getirdiği bütün risklere da sahiptir. Yani hiçbir neden yokken sezaryen olduğunuzda beraberinde gereksiz yere bir sürü riski de almış olursunuz. 

Sezaryen ameliyatı sonrası olası komplikasyonlar

Sezaryen operasyonunda oluşabilecek komplikasyonların başında, cerrahi girişime bağlı olarak oluşabilecek enfeksiyonlar gelir. Bu, bir cilt enfeksiyonu olabileceği gibi, batın içinde, karnınızın içinde çok daha ileri boyutlara ulaşabilen bir enfeksiyona kadar ilerleyebilir.

Beraberinde başka girişimlere de gerek duyulmasına yol açabilecek mesane ya da bağırsak yararlanmaları gibi organ yaralanmaları da sezaryen operasyonu sırasında oluşabilecek komplikasyonlar arasındadır. Damar yaralanmaları kanama riski açısından önemlidir ve sezaryen, zannedildiği gibi çok basit bir ameliyat değildir. Çeşitli komplikasyonları da beraberinde getirebilir.

Sezaryen ile gelebilecek sorunlar, hastalıklar ve problemlerin en başında plasentanın, rahmin alt bölümüne, daha önce sezaryen geçirmiş dokuya yerleşmesi, burada yapışması ve plasentanın rahmin dışına kadar ilerlemesi ile sonuçlanan ciddi bir durum olan "plasenta previa" gelir. Bu durumda ikinci gebeliğinizde, daha önce sezaryen yapma sıklığınız artıkça, yani 2 ya da 3 sezaryen geçirdikten sonra plasenta previa ile karşlaşma sıklığımız oldukça artmıştır ve tüm dünya genelinde 800'de 1?e kadar çıkmıştır. Böyle bir durum ile karşılaşıldığında, o gebelikte bebek doğurtulduktan sonra rahmin de alınması gerekecektir çünkü artık plasenta rahim duvarının dışına kadar ilerlediği için ayrılması ya da çıkartılması söz konusu değildir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat