Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Saksıda nektarin yetiştirebilir miyiz?

3,208
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Saksıda nektarin yetiştirebilir miyiz?

Nektarin şeftali ve kayısı gibi aslında bir bahçe ağacı olmakla birlikte kök yapısı daha gelişmiş olduğudan dolayı daha geniş topraklarda daha sağlıklı yetişmektedir. Ancak bahçe alanınız yoksa, evinizin kış balkonu ya da normal balkon alanlarında saksıda nektarin yetiştirmeyi planlıyorsanız olabildiğince geniş bir saksı seçerek toprağını her sene düzenli olarak gübre takviyesi ile beslemeniz olacaktır. 

Nektarin özellikle yaz sonlarında meyve vermesinden dolayı, özellikle Ağustos döneminde güneş alan ve ısı verimi yüksek yerlerde ve rüzgara az maruz kalan alanlarda daha sağlıklı yetişir. 

Nektarinin şeftaliye göre avantajı çok büyük meyve vermiyor olmasından dolayı daha az suya ihtiyaç duyar ve verdiği ürün daha lezzetlidir. 

Nektarinin bakımını sağlıklı yaparsanız, meyve verimini yükselteceği gibi daha küçük meyveler verdiğinden dolayı, daha fazla ürün elde etme imkanınız olacaktır. 

Nektarin ağacı bakımı

Ağustos döneminde meyve alacağınız nektarinde özellikle bitkinin çiçek dönemine geçmeden önce yapacağınız ilaçlama, meyvenin ilaçlı olarak kalmamasını sağlayacağından dolayı daha sağlıklı ve organik bir ürün elde etmenizi sağlar. Bu, aynı zamanda meyvenizin üzerinde farklı rahatsızlıklar görüyorsanız; bu yapraksa, yaprak örneği ile bir ziraatçiye danışarak ilaç kullanmanız da önemli bir husustur. 

Küçük süs ağaçlarının, küçük meyvelerinden ziyade nektarin gibi daha büyük meyve veren türlerde, zirai bakım ve diğer bakım şartları önemlidir. Nektarin bitkisinin su ihtiyacı yaz döneminde yüksek olduğu için ilkbahar yağışları özellikle açık balkonlarda yeterli olabileceği gibi kapalı alanlarda ise, yine kış ve tüm dönemlerde sulama yapmanız da önemlidir. 

Nektarin, her dönem sulanması gereken bir ağaçtır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat