Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Saksıda ne tür süs ağaçları yetiştirilebilir?

3,920
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Saksıda ne tür süs ağaçları yetiştirilebilir?

Bahçelerinizde, özellikle bina girişlerinde, kış balkonlarda ve açık teraslarda saksıda ağaç yetiştirmek hem alanın estetik olarak görüntüsünü güzelleştirir, hem de evinizde de yeşil dokusunun daha çok oluşmasını sağlayacaktır.

Saksıda ağaç yetiştirirken önceliğiniz bitkilerin iklim isteklerini tanımak olmalıdır. Özellikle kış bahçeleri için saksıda ağaç yetiştirmeyi düşünüyorsanız mandalina, portakal, diğer turunçgiller ve kunkuat gibi türleri yetiştirebilirsiniz. Çünkü limon, portakal ve diğer turunçgiller türlerinin güzel ve hoş kokulu çiçekleri olduğundan dolayı sonbahar ve ilkbahar döneminde alanınızın daha estetik ve daha güzel, aynı zamanda daha hoş kokulu gelmesini sağlayacaktır.

Saksıda yetiştirilebilecek süs ağaçları hakkında bilgi almak için aşağıdaki videoları da izleyebilirsiniz:

Kış bahçesi değil de, bina girişi bir alanda saksıda ağaç yetiştirecekseniz, bu durumda daha boylu, her dem yeşil kalabilecek süs bitkisi türlerini tercih edebilirsiniz. Çalı grubu tarzı ağaçlar planlıyorsanız süs narı, kızılcığın bazı türleri gibi türler yaz dönemine çiçekli girdiğinden dolayı bahçelerinizde ideal bir görüntü sağlayacaktır. 

Saksıda süs ağacı seçiminde önemli olan bitki için seçtiğiniz lokasyonun neresi olduğu ve alacağınız türün iklim yapısının o alana uygun olup olmadığını bilmektir. Bu noktada seçeceğiniz bitki ile alakalı önceden bilgi sahibi olmanız doğru bitkiyi seçmenizi sağlayacaktır.

Saksıda süs bitkilerinin yanı sıra meyve ve sebze gruplarını da ayrı ayrı yetiştirebilirsiniz. Haziran döneminde meyve veren süs kirazı türünü tercih edebileceğiniz gibi aynı zamanda narın, süs narı gibi türlerini de seçebilirsiniz. 

Sebzeler daha küçük formlu olduğundan dolayı daha küçük saksılarda, pencere önlerinde, balkonunuzun kenarlarında süs biberi, cherry domates gibi türler yetiştirmek hem sizin daha organik ve sağlıklı sebzeler yetiştirmenizi sağlayarak yaşamınıza katkıda bulunacağı gibi, hem de aynı zamanda yeşil, kırmızı, mor gibi oları ile alanınızın daha canlı bir hale gelmesini sağlayacaktır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat