Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

PRP tedavisi nedir?

106,206
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

PRP tedavisi nedir?

PRP tedavisi adını Platelet Rich Plazma kelimelerinin baş harflerinden alır.  Platelet rich plazma, trombosit yönünden zenginleştirilmiş plazma anlamına gelir. 

PRP tedavisi, kan damarları içerisindeki iyileştirici hücrelerin yetersiz kaldığı durumlarda kullanılır. Örneğin diz ekleminde, diz kemik ve kıkırdak bölgesinde kan damarı olmadığı için iyileştirici hücreler oraya gidememektedir ve orada oluşan hasarları iyileştirememektedir. Bu sebeple kişinin kolundan 7-8 mililitre kan alınır. Bu kanın içerisindeki beyaz ve kırmızı kan hücreleri ayrıştırılır. Ardından beyaz kan hücreleri, yani iyileştirici hücreler dediğimiz trombositler tekrar kişinin dizine enjekte edilir. 

PRP tedavisinde önemli olan kişiden alınan kanın bozulmadan, içerisindeki proteinler çökmeden ve pıhtılaşmadan diz eklemine verilmelisidir. PRP'ler standart olmadığı için etkin bir PRP uygulanabilmesi için bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Burada en önemlisi kişinin PRP'den doğru fayda görüp görmeyeceğinin doğru belirlenebilmesidir. 

PRP tedavisi kireçlenme, menisküs ve diz bağı hasarı gibi durumlarda etkili olur. Yine eklem sıvısı azalmışsa, eklem sıvısı eklenmiş PRP'ler de vardır. Fakat kişide tam kopmuş bir bağ yırtığı varsa, çapraz bağ yırtığı örneği varsa, menisküsü tamamen kopmuş ve parçalanmışsa PRP tedavisi uygulanmamalıdır. Bunlara ek olarak romatizmal problemlerde, dizde artmış eklem sıvısı, ödem varsa, yapılacak PRP ödemli dokunun içerisinde kalır ve faydalı olamaz.

Bazen hastalar "ben 7-8 defa PRP yaptırdım fakat faydasını görmedim" gibi yorumlarda bulunur. Oysaki PRP'nin başarısında birkaç faktör çok önemlidir. Doğru hasta seçimi ve diz tedavisine uygun kit kullanılmazsa, PRP'den başarı beklenemez.

PRP tedavisinde başarıyı etkileyen faktörler
- Doğru klinik teşhis
- Doğru hasta seçimi
- Hastalığa uygun PRP kitinin kullanılması

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat