Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Prostat kanseri ameliyatı sonrası cinsellik nasıl korunur?

2,703
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Prostat kanseri ameliyatı sonrası cinsellik nasıl korunur?

Prostat kanseri tedavisinde cinsel fonksiyonları korumak mümkündür. Özellikle robotik cerrahinin cerrahlara sağladığı bazı cerrahi avantajlar sayesinde prostat kanseri cerrahisinde, kanserli prostat, cinsel fonksinları sağlayan damar ve sinirler korunarak alınabilir. 

Robotik cerrahinin uygulandığı üniteler 3 bölümden oluşur.
1. Cerrahın robot kollarını yönettiği kokpit
2. Robotik kollar
3. Enerji kulesi

Robotik cerrahi sistemi sayesinde, robotik kolların ucuna yerleştirilen minyatür cerrahi enstrümanlarda ameliyat gerçekleştilir. 

Bu küçük robotik cerrahi enstrümanlar sayesinde prostatın çevresindeki damar ve sinirler çok dikkatli bir şekilde korunabilir. 

Robotik cerrahi bize şu avantajı sağlamaktadır: Robotik cerrahinin gerçekleştirildiği enstrümanlar hiçbir şekilde titremez. Titremeyen cerrahi enstürmanlar ve 10-12 kat büyütülmüş HD kalitesindeki 3D görüntü sayesinde robotik cerrahi uzmanlar, cinsel fonksiyonların sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlayacak sinir ve damarları koruyucu cerrahi yapabilirler. 

Prostat kanserinin cerrahi tedavisinde, robotik cerrahi ile HD kalitesinde 10-12 kat büyütülmüş görüntü yardımı ile cinsel fonksiyonu sağlayan sinir ve damarlar korunur. 

Robotik cerrahi ile 2000 yılından bu yana 7 milyondan fazla tedavi edilmiştir. Bu nedenle robotik cerrahi artık tamamen oturmuş bir cerrahi tekniktir. 

Ancak şunu unutmamak gerekir ki, robotik cerrahi ameliyatında ameliyatı robotlar değil, cerrahlar yapar.  Bu nedenle prostat kanserinin robotik cerrahi ile tedavisinde ameliyatı gerçekleştiren cerrahın deneyimi, özellikle cinsel fonksiyonların korunması açısından çok önemlidir. 

Robotik cerrahinin uygulandığı üniteler 3 bölümden oluşur.

Bunların birincisi cerrahın oturduğu ve robot kollarını yönettiği cerrahi konsoldur. Biz bu konsolla, robotik cerrahi gerçekleştirdiğimiz robotun kollarını kullanırız. Robotu bir cerrah kullanır. İşte bu nedenle robotik cerrahi ameliyatlarında cerrahın deneyimi çok önemlidir. 

İkinci ünite robotun kollarıdır. Robotun 4 kolu vardır. Bu kollarla cerrahlar, vücuda yerleştirilen 8mm'lik 4 adet tüpün içinden konulan minyatür robotik enstürmanları kullanır. 

Üçüncü ünite ise, ekranda gördüğünüz enerji ve görüntü sağlayıcı enerji kulesidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat