Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Polikistik over tanısı nasıl koyulur?

2,284
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Polikistik over tanısı nasıl koyulur?

Polikistik over tanısı koymak için hasta ultrasonla değerlendirilir. Ultrasonla bakıldığında yumurtalıklarda kist olup olmadığının izlenmesi gerekmektedir. Bunun dışında, hastanın âdet düzeni, tüylenme ve sivilcelenme şikayetlerinin olup olmaması da hastalıkla ilgili önemli ipuçları verir. O nedenle hastanın hikayesi önemlidir. İki - üç ayda bir âdet olma, bazen çok daha geç sürelerle âdet olma, beraberinde kıllanma, tüylenme ve sivilcelenme yakınmalarının olması, kilo problemleri yaşanması önemli belirtilerdir. 

Polikistik over teşhisi için kan testi de kullanılır. Kan testinde erkeklik hormonu denen androjen hormonunun yüksek saptanması, LH ve FSH hormonları arasındaki oranların değişmiş olması ve beraberinde glikoz intoleransının saptanmış olması genellikle polikistik over tanısını koydurur. 

Polikistik over tanısında klinik bulguların yanı sıra kan testleri de önemlidir. Özellikle free testesteron, prolactin bu hastalarda artmış olabilir. LH, FHS'a göre daha yüksek saptanabilir ve bunlarla beraber insulin resistansını yani insülin direncini gösteren değerler gözlenir. 

Tüm bu bulgular, yani hastanın hikayesi, kan testi sonuçları ve özelikle ultrason tetkikinin ardından polikistik over tanısı konabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat