Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Pirinç unu ile hazırlanan mamalar devam sütü niteliğinde midir?

47,213
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Pirinç unu ile hazırlanan mamalar devam sütü niteliğinde midir?

Pirinç unu ile yapılan mamalar ile devam sütleri bambaşka ürünlerdir. Bu nedenle pirinç unu ile hazırlanan mamalar devam sütü niteliğinde değildir.

Devam Sütleri bebek beslenmesinde altıncı aydan itibaren anne sütü yokluğunda ya da eksikliğinde kullanılmak üzere üretilen ve bu nedenle bebeğin ihtiyacı olan vitamin, mineral, protein gibi temel besin ögelerini dengeli biçimde bulunduran ürünlerdir. 

Pirinç unu ile yapılan mamalar ise bebeğe tahıl bazlı ek gıda olarak verilebilecek bir üründür. Ürün kategorisinden anlaşılacağı gibi bebek beslenmesinde temel gıda olarak verilmesi uygun olan bir ürün değildir.  Yanlış bir algı ile bebek beslenmesinde temel gıda olarak pirinç unundan yapılan mamanın verilmesi halinde bebekler beslenmelerinde almaları gereken vitamin, mineral gibi pek çok besin ögesini alamamış olurlar. 

Tekrar adım adım özetlemek gerekirse;
- Anne sütünün yeterli olması halinde ilk altı ay bebeklere anne sütü dışında hiçbir gıda verilmemelidir. Anne sütü bebeğin temel beslenme ürünüdür.
- Anne sütü eksik veya yetersiz ise ilk altı ay bebek sütü, devamında ise devam sütü verilmelidir ki bu koşullarda da bebek sütü veya devam sütü temel beslenme ürünleridir. 
- Ek gıdalar ise sağlık çalışanlarının önerdiği zaman diliminde bebek beslenmesine çeşit olarak eklenen gıdalardır. Tahıl bazlı ürünler pirinç unu, bebe bisküvisi, peksimet gibi ürünlerdir.  Bebeklere ara öğün olarak verilmeleri uygundur. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat