Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Özel güvenlik görevlilerinin yetkileri nelerdir?

1,714
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Özel güvenlik görevlilerinin yetkileri nelerdir?

Özel güvenlik görevlileri koruma ve güvenliğini sağladıkları alanlara girmek isteyenleri duyarlı kapıdan geçirme, bu kişilerin üstlerini detektörle arama, eşyaları X-ray cihazından veya benzeri güvenlik sistemlerinden geçirme; toplantı, konser, spor müsabakası, sahne gösterileri ve benzeri etkinlikler ile cenaze ve düğün törenlerinde kimlik sorma, duyarlı kapıdan geçirme, detektörle arama, eşyaları X-ray cihazından veya benzeri güvenlik sistemlerinden geçirme yetkilerine sahiptir. 

Özel güvenlik görevlileri ceza Muhakemesi Kanununun 90. maddesine göre yakalama yetkisine de sahiptir. Bu anlamda görev alanında, haklarında yakalama emri veya mahkûmiyet kararı bulunan kişileri yakalayabilir ve arayabilir. 

Yetkili özel güvenlik görevlileri yangın, deprem gibi tabii afet durumlarında ve imdat istenmesi halinde görev alanındaki işyeri ve konutlara girebilir.

Hava meydanı, liman, gar, istasyon ve terminal gibi toplu ulaşım tesislerinde kimlik sorma, duyarlı kapıdan geçirme, bu kişilerin üstlerini detektörle arama, eşyaları X-ray cihazından veya benzeri güvenlik sistemlerinden geçirme haklarına sahiplerdir.

Genel kolluk kuvvetlerine derhal bildirmek şartıyla, aramalar sırasında suç teşkil eden veya delil olabilecek ya da suç teşkil etmemekle birlikte tehlike doğurabilecek eşyayı emanete alabilirler.

Terk edilmiş ve bulunmuş eşyayı emanete alabilirler.

Kişinin vücudu veya sağlığı bakımından mevcut bir tehlikeden korunması amacıyla yakalayabilirler.

Özel güvenlik görevlileri olay yerini ve delilleri koruma, bu amaçla Ceza Muhakemesi Kanununun 168 inci maddesine göre yakalama yetkisine sahiptir.

Son olarak, özel güvenlik görevlileri Türk Medeni Kanunu 981. maddesine, Borçlar Kanunu 52. maddesine, Türk Ceza Kanunu 24 ve 25. maddelerine göre zor kullanabilirler. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat