Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Osmoz nedir?

6,836
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Osmoz nedir?

Osmoz, su hareketini anlatmak için kullanılan kimyasal bir terimdir. Suyun az yoğun ortamdan çok yoğun ortama geçişine osmoz denir. İnsan vücudunun ortalama %60'ı sudan meydana gelir. Bu suyun 2/3?ünün hücrelerin içinde  geri kalanı  ise damarlarımızda, dokular arasında, sindirim sistemi ve vücut boşlukları içinde yer alır. Solunum, dolaşım, sindirim gibi pek çok hayati fonksiyonun gerçekleşmesi için su çok önemli bir ihtiyaçtır. Susuz bir hayat mümkün değildir. Osmoz olayı ile insan vücudunda ihtiyaç duyulan bölgelere su taşınması ve su dengesinin sağlanması enerji harcanmadan gerçekleşir. Eğer osmoz olmasaydı bütün bu hayati olayları gerçekleştirmek için gerekli suyun taşınmasında çok fazla enerji harcamak gerekecek ve bu da yaşamı zorlu kılacaktı. 

Vücüdumuzdaki osmozu sıvı veya ortam çeşitlerine göre değerlendirirsek; su miktarının az olduğu ortamlarda yani hipertonik ortamlarda hücre, sıvı kaybetmeye başlar ve zamanla hücre yapısı zarar görür. Az yoğun, yani hipotonik ortamlarda ise, osmoz etkisiyle hücre içine hareket eden saf su, hücrenin kapasitesinden fazla su almasına ve şişerek patlamasına neden olur. Diğer bir yandan, izotonik çözeltiler, hücre yapısıyla eşit yoğunluktadır, hücre yapısında sıvı değişikliği yaşanmaz bu nedenle izotonik çözeltilerde hücre yapısını tehdit eden bir durum yoktur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat