Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Osmanlıların kökeni nedir?

8,152
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Osmanlıların kökeni nedir?

Osmanlıların kökeni Kayı boyuna dayanmaktadır. Kayı boyu da 24 Oğuz boyundan biridir. Aslında Osmanlılar Oğuz'dur. Oğuzlar Batı Türk Kağanlığının devamıdır. Yani Osmanlılar Göktürklerin devamıdır demek daha doğrudur. 

Müslüman olarak Türklere Araplar, Türkmen demeye başlamıştır. Türkmen adı ile anılırlar ve Türkmenler Anadolu'ya akın akın gelir. Yunan kaynakların dediği gibi 13. Yüzyıl'da Anadolu bir Türkmen denizi olmuştur. Bizans tekfurları ise birer adacık gibi içinde yer almaktadır. Bu bize Anadolu'nun ne kadar Türkleştiğini gösterir. 

Osmanlı hanedanlığına biraz karizma kazandırmak için bazı tarih kitaplarında Osman Bey'in soyunu Oğuz Kağan'a, hatta Hz. Muhammed'e kadar götürenler bulunmaktadır ki bunlar doğru değildir. Esasında şöyle bir zincirleme yapmak daha doğru olur: Osmanlılar, Oğuzlar (Türkmenler), Türgişler (Batı Göktürkleri), Hunlar diyerek milattan önceki devirlere kadar götürebiliriz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat