Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Osmanlı İmparatorluğu'nda Türklere bakış nasıldı?

2,888
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Osmanlı İmparatorluğu'nda Türklere bakış nasıldı?

Osmanlı İmparatorluğu'nda Türklere bakış devirlere göre değişse de genelde iyi değildir. Esasında devlet ve devleti yönetenler Türklerin Osmanlı'nın temel unsuru olduğunu kuruluşundan yıkılışına kadar her dönemde bilirler. Osmanlı, Türkleri asker olarak her zaman çok iyi değerlendirmiştir ama sanıyoruz ki devlete isyan etmeleri korkusundan olsa gerek Türkleri merkezi yönetime fazla yaklaştırmak istememişlerdir. Aşiretleri özellikle belirli bölgelere dağıtarak eski sistemi unutup yeni bir millet sistemine geçmelerini istemişlerdir. Çünkü Türklerde boy sistemi vardır ve boy sisteminde sık sık devlete karşı isyan çıkarırlar. Bu nedenle Osmanlı da bunun önünü almak istemiştir.

Devşirme Osmanlı paşalarının Anadolu'da Türklere, Türk unsurlarına davranışları da çok sert ve acımasız olmuştur. Belki bu nedenle çok sayıda Türkmen aşireti Kürtleşmek ya da İran'a veya Azerbaycan'a göç etmek zorunda kalmıştır. Özellikle büyük boyların dağıtılması, Osmanlı'nın iskan politikası aslında çok da doğru değildir. Bu politika Türklerin zararına olmuştur denilebilir. Osmanlı'nın Türklerden beklentisi askerlik ve toprağı ekip biçmek şeklinde değerlendirilebilir ama zenginliğin dağıtılmasında Türkler imparatorluktan aynı payı hiçbir zaman alamamışlardır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat