Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Odasını ayırdığım çocuğum huzursuzlanıyor, neler yapabilirim?

1,511
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Odasını ayırdığım çocuğum huzursuzlanıyor, neler yapabilirim?

Çocuk ebeveynin odasında yatarken, çocuğun yatağının ve odasının ayrılmasına karar verildiğinde çocukta bazı uyum ve davranış sorunlarının görülmesi çok normaldir. 

Çocuklarda yatak ve odanın ayrılması çocuğun mümkün olan en küçük yaşında yapılması, sürecin kısalmasına yardımcı olur. 

Çocuğunuz odasına geçti, odasına yatırmaya başladınız, fakat anneyi gece isteme, gece kabusları gördüğünü iddia etmesi, sık sık anne babayı odasına çağırması, sabretmeniz gereken, bu süreçte çocuğun uyumunun gerçekleşmesi sürecinde beklediğimiz bazı sıkıntılı davranışlardır. 

Çocuğun bir alışkanlığa, davranışa uyum göstermesi en az 6 hafta sürebilir. Bu dikkat edilmesi gerekenlerden biridir. İkincisi bir çocuğa bir alışkanlığı verirken aynı zamanda ikinci bir alışkanlığın da aynı zaman diliminde kazandırılmasına gerek yoktur. 

Örneğin aynı dönemde çocuğu anaokuluna başlatmak, o sırada tuvalet eğitimini kazandırmak, taşınmak, aileye bir kardeşin gelmesi söz konusu ise gerçekten o sırada bunu yapmamak gerekir. Çocuğun sadece bu alışkanlığa uyum sağlaması için çaba sarf etmek ve bu dönemde çok sabırlı olmak, çocuğa asla kızmamak, yalnız bırakmamak, "korkulacak bir şey yok" gibi çocuğun tedirginliğini reddedecek konuşmalarda fazla bulunmamak gerekir. 

Çocuğun yatağını ve odasını ayrılan bu dönemde mümkünse çok ayrıntılı açıklama yapmadan çocuk istediğinde yanına anne veya babanın gitmesi bu sürecin daha kazasız atlatılması için alınabilecek önlemlerden bazılarıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat