Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Normal doğum yapma şansını artırmak için hamilelikte neler yapılmalı?

15,637
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Normal doğum yapma şansını artırmak için hamilelikte neler yapılmalı?

Normal doğum yapmak için hamilelik sürecinde aktif olarak hazırlanmanız gerekiyor. Bunun için öncelikle egzersiz programına dahil olmanızı tavsiye ederim. Bunlardan önerebileceğimiz yürüyüş, yüzme ve ya kondisyon bisikleti olabilir. Bu tür sporları kendiniz çok yormayacak ve zorlamayacak şekilde yapabilirsiniz. 

Özellikle normal doğum için faydası olabileceklerin başında yoga geliyor. Yogadaki nefes egzersizleri de doğum sırasındaki kasılmaları daha iyi tolere etmenizi ve bu konuda özellikle ıkınma sürecinde doktorunuza çok yardımcı olmanızı sağlayacaktır. 

Pilates de önerdiğimiz başka sporlardan bir tanesidir. Hamilelere özgü pilates ve yoga özellikle ilk 3 aydan sonra rahatlıkla yapılabilir. 

Hamilelikte kilonuza dikkat etmenizi öneririm. Özellikle fazla kilo alındığı zaman bu bizim doğum şansımızı da zora sokan bir durumdur. Kilo alımına dikkat ederseniz ki bu konuda spor da size yardımcı olacaktır, daha rahat bir doğum gerçekleştirebilirsiniz. 

Hamilelik ve doğum psikolojisi

Hamilelik sırasında çevrenizdeki olumlu yorumları dinleyin. Olumsuz yorumlara hiç kulak vermemenizi öneririm. Çünkü özellikle korku, endişe bu gibi durumlar hem kasılmaların ağrıların daha şiddetli algılanmasına hem de bu süreçte genel olarak baktığınızda daha korkuyla yaklaşmanıza ve olumsuz deneyimlerle ayrılmanıza sebep olacaktır. 

Gebelik sırasında yaklaşık 32. haftadan itibaren özel yağlar ya da zeytinyağı ile  perina masajını yapmanız günde 2 kere önerebileceğim diğer bir metoddur. Bu şekilde doğum sırasında bebeğin başı çıkarken doktorun epizyotomi adı verilen bir kesi yapma olasılığı da daha aza inmiş olacaktır. O bölge esneklik sağlayacak ve böylece bebeğinizin doğumu daha kolay olacaktır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat