Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Normal doğum sonrası nelere dikkat etmeliyim?

2,046
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Normal doğum sonrası nelere dikkat etmeliyim?

Normal doğum sonrasında özellikle ilk 2 hafta önemli bir süreçtir. Bu dönem içinde eğer bir dikişiniz varsa vajinal bölgede mutlaka  bunun bakımıyla ilgilenmeniz gerekecektir. Zaman zaman bununla ilgili ağrılar olabilir. Özellikle dikkat edeceğiniz, bu dikiş bölgesinde bir şişlik, sarı, iltihabi bir akıntı olması, ağrı olması, kızarıklık ya da kanamanızın olması, kanamanızın normal beklenenden fazla olması gibi durumlar dikkatinizi çekmeli ve böyle bir şey varsa mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz.

Doğum sonrasında ateş veya kötü kokulu bir vajinal akıntı da özellikle tıbbi desteğe başvurmanızı gerektirecek durumlardandır.

Doğum sonrası anne sağlığı

Doğumdan sonra mesane fonksiyonlarında birtakım değişiklikler olabilir. Mesane fonksiyonlarınızı düzenlemek için mesanedeki desteği, vajinal kas gücünü artıracak Kegel egzersizleri yapmanız önerilir. Bu egzersiz, idrarı tutuyormuş gibi vajinayi kasıp gevşetme egzersizleridir.

Sezaryen doğum yapmışsanız, bunun için de kanama ve akıntı takibi önemli konular olmakla birlikte, insizyon yani dikişlerinizin olduğu bölgeye de dikkat etmeniz gerekir. Dikişilerin olduğu bölgeyi doktorunuzun size önerdiği şekilde temiz tutmalı, özel bir pansuman önerdiyse buna dikkat etmeli, önerilmediyse yara bölgesine krem ya da bunun gibi gereksiz başka ilaçlar sürmemelisiniz. 

Dikiş bölgesinde bir kızarıklık, akıntı, şişlik veya ağrı olduğunda mutlaka doktorunuza başvurun.

Normal doğum sonrası emzirme dönemi

Doğum sonrasında emzirme dönemi olduğu için, göğüs bakımı da oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Meme başında çatlak olması, memede süt birikmesi, meme başı çevresinde kızarıklık, ateş gibi durumlarda mutlaka doktorunuzla görüşmeli ve gerekli yardımı almalısınız.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat