Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Neden vücudun bazı bölgeleri daha fazla yağlanır?

91,094
kez izlendi
Puan: 4.79 / 5
Detaylı Açıklama

Neden vücudun bazı bölgeleri daha fazla yağlanır?

İlk neden genlerimiz. Üç tip şişmanlık var. Bir, erkeksi tip dediğimiz bir şişmanlık. Yani vücudun genellikle üst bölgenin yağlı olması.

Bir de halk arasında armut tip olarak bilinen, kadınsı tip şişmanlık var. Üst taraf ince, alt taraf aşırı yağlı oluyor.

Kadınsı şişmanlık, erkeksi şişmanlık

Bunların yanı sıra her iki tip şişmanlığın iç içe olduğu genel bir şişmanlık var yani hem alt, hem üst bölgesi. Bazı kadınlar erkeksi tip şişmanlığa da yakalanabiliyor. Yani incecik bacaklar ve kalın üst taraf. Bura kadınlarımızı daha büyük bir tehlike bekliyor.

Kadınların kadınsı tip şişmanlığa yakalanmaları onların daha şanslı olduğunu gösterir. Erkeksi tip şişmanlığa yakalanan yani karın ve göğüs bölgesi aşırı yağlı olan kadınlarda göğüs kanseri riski çok daha fazla oluyor.

Formül Bel / Kalça

Bel kalça oranına göre, erkekler 95'in üzerine çıktığı zaman, kadınlar 0,85'in üzerine çıktığı zaman üst gövde şişman oluyor. Yani bunun formülü Bel / Kalça oranı.

Beli en dar yerden, kalçayı en geniş yerden santimetre olarak ölçüyoruz. Beli kalçaya böldüğümüz zaman sonuç 0,95 - 0,85 oranının üzerine çıktıysa tehlike var demektir.

Sadece çevre ölçümü olarak da bunu verebiliriz. Karın çevresi erkeklerde 94 cm, kadınlarda 80 cm'nin üzerine çıktığı zaman tehlike başlıyor.

Siz de masum değilsiniz

Tabii tek suçlu genler değil. Kötü bir beslenme, hareketsiz bir yaşantı, lokal olarak bazı bölgelerin daha aşırı yağlanmasına neden oluyor.

Kötü beslenme deyince aklımıza neler gelir? Vücudun gereksinim duyduğundan daha fazla kalori tüketimi söz konusu olduğunda, vücut onu yakamadığı an depolara gönderiyor.

Depolar da nedir? Yağ deposu. O yağ depolarındaki yağlar genişlemeye başlıyor.

Harekete geçin

Diyelim ki basen bölgesinde daha fazla yağ hücresi var, oradaki genişleme daha fazla oluyor. Başlıca nedenlerden biri de hareketsiz yaşam. Çok geri gitmeyelim.

Bir yüzyıl öncesinde işlerinin %97'sini kas gücüyle yaparken, bugün bu işleri mekanik güçle yapıyor. Bu da sadece lokal yağlanmaya değil, sağlıksız bir yaşama neden oluyor.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat